Dnešní doba se stále silněji vyznačuje tím, že se šikanují, ostrakizují a pronásledují lidé, kteří na šílenosti upozorňují, nikoli ti, kteří je páchají. V klidu už se zřejmě nemůže odehrát ani obyčejný tenisový turnaj, aniž by se z toho nestala politika.

Všechno to spustila svým drze arogantně nepatřičným chováním superstar Serena Williamsová (36), která nemohla unést vývoj finálového zápasu s o dvacet let mladší Naomi Ósakaovou z Japonska.

Serena Williamsová se vrátila po mateřské dovolené na kurty a velmi se jí dařilo, ve Wimbledonu i US Open si zahrála ve finále. Oba duely ale prohrála a v tom druhém, který se nevyvíjel podle jejích představ, předvedla neskutečný hysterický záchvat. Zuřila, křičela, očima koulela, rozhodčímu nadávala do zlodějů, kvičela a brečela takovým stylem, že kdyby tohle zkusila někde na veřejnosti, svěrací kazajka by ji neminula.

Ve sportu jsou emoce časté, někdy to sportovci fakt přeženou, ale většinou, když se z toho vyspí nebo vyprchají steroidy, se omluví a jede se dál. Ne tak Serena Williamsová, která je svou arogancí pověstná.

Coby černoška, žena, Američanka a jehovistka v jednom ze své ostudy dokázala vyrobit politickou kauzu světového významu. Namísto omluvy totiž rozhodčího Carlose Ramose, který se na rozídl od ní ovládal a trestné body jí přičetl přesně podle pravidel, obvinila ze sexismu, rasismu neférového jednání, dvojího metru a kdo ví z čeho všeho ještě.

Byla to přitom ona, kdo lhal a podváděl. Popřela totiž to, co viděl každý televizní divák. Její trenér ji z hlediště koučoval různými posunky, ač se to na grandslamovém turnaji nesmí, a když to rozhodčí viděl a napomenul ji, řekla mu, že je zloděj, který jí vzal bod, že je lhář, protože ji nařkl z podvodu. Její kouč přitom porušení pravidel po zápase přiznal. Totální psycho. „Já jsem nikdy v životě nepodváděla. Nikdy v životě jsem nepodváděla. jste lhář,“ křičela na Ramose hned poté, co lhala a podváděla.

V polovině druhého setu se pohádala s rozhodčím podruhé a vzteky zničila raketu. Rozhodčí tenistce za druhý přestupek proti pravidlům udělil trestný fiftýn, přesně podle pravidel. Jenže rozzuřená fúrie přiběhla a tvrdila, že by se jí měl omluvit, protože předtím nepodváděla s trenérem (který pak přiznal, že ano).

Regenračné centrum

No a nakonec označila ledově klidného rozhodčího za „zloděje“. Ten to vyhodnotil jako třetí porušení pravidel a celou jednu hru připsal japonské soupeřce.

Normální člověk by se poté, co by svoji ostudu, kdy před miliony diváků tvrdil, že nepodváděl, a ukázalo se, že podváděl, zalezl na 14 dní, svedl to třeba na novoluní nebo v jejím případě na laktační psychózu, a doufal by, že se na to co nejrychleji zapomene.

Ne tak člověk se sebevědomím a IQ americké tenistky. Sport vyvolává v aktérech emoce a je to někdy obrovský adrenalin, chápeme. Ta největší zhůvěřilost ale přišla na pozápasové tiskové konferenci, když se Serena rozhodla své kravské lejno pořádně rozmazat.

Regenračné centrum

Na tiskové konferenci obvinila rozhodčího Carlose Ramose, podržte se, ze sexismu. A řekla: „Já jsem tady, abych bojovala za práva a rovnost žen.“ Nejpozději v téhle chvíli ji měl někdo udělit medaili za zásluhy a poslat ji do… tenisového důchodu.

Jenže protože je černá Američanka a politicky se to hodí, přišlo něco naprosto nečekaného. Výkonný ředitel WTA (Ženské tenisové asociace) Steve Simon pro BBC prohlásil, že rozhodčí skutečně hodnotil Serenino běsnění jinak, než kdyby byla muž. „WTA se domnívá, že by neměly být žádné rozdíly mezi ženami a muži v tom, jak se toleruje vyjádření emocí. Se všemi by mělo být zacházeno stejně. Nemáme pocit, že tomu tak včera bylo,“ uvedl Simon v tiskovém prohlášení den po sobotním finále. Buď se bál, že dostane padáka, nebo měl nějaké zadání? To prostě nedává smysl!

Barbora Strýcová, česká tenistka, která často nezvládá svůj temperament a sporstě nadává, za což dostává napomenutí a pokuty běžně a pak se omlouvá, to zhodnotila dobře. „Ta se asi zbláznila, jakej sexismus? To, že se za ní postavil šéf tenisu, považuju za obrovskej skandál,“ řekla Lidovým novinám. A navíc upozornila na to, že Serena vybláznila americké publikum tak, že bučelo na soupeřku z Japonska, která hrála skvěle a po této reakci se rozbrečela. Američanka jí tak zkazila celé velké finále.

Politická korektnost je mor. Kauza ale ještě neskončila a nabírá stále obludnějších rozměrů. Když si totiž z vypatlanosti paní Williamsové udělal legraci australský karikaturista Mark Knight na obrázku pro deník Herald Sun, byl z rasismu a sexismu obviněn i on. Ten obrázek je přitom skvělý. Řádící matrona Serena dupe na raketu a vedle ní leží dudlík, zatímco u sítě říká rozhodčí soupeřce, jestli prostě Serenu nemůže nechat vyhrát, aby byl klid.

Po nařčení z rasismu karikaturista uvedl, že vtip nemá nic společného s barvou pleti Williamsové, že si dělá legraci z jejího chování. Šéfredaktor listu Herald Sun Damon Johnston napsal, že „karikatura správně zesměšňuje nesportovní chování tenisové legendy“. Ale vysvětlujte to dnešním liberálům, kteří se chovají jako středověcí inkvizitoři. Umělec si musel hned zrušit účet na Twitteru, protože lidé začali jemu i jeho rodině vyhrožovat smrtí.

Vítejte v novém, spravedlivém světě bez rasismu a plném svobody. Užijeme si v něm jistě ještě spoustu legrace.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra