Jestliže v poslední době měla potíže s věrohodností svých zpravodajských informací a zpráv vypouštěných do médií především Velká Británie, v uplynulých hodinách se k ní přidala i Francie.

Po kontroverzním vojenském úderu v Sýrii, který podnikly USA, Velká Británie a Francie v pátek 13. dubna bez mandátu OSN, Elysejský palác sdělil, že útok byl legitimní, neboť se opíral o důvěryhodné informace francouzských zpravodajských služeb, jež označil prezident Macron jako důkaz.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotu řekl, že když Macrona v telefonickém rozhovoru jeho ruský protějšek Vladimir Putin v pátek, několik hodin před útokem, žádal, aby se s ním podělil o svá zjištění, šéf Elysejského paláce to odmítl. Prý je to tajné.

Jediná hmatatelná indicie je tak prozatím pouze video, které koluje po internetu a které zveřejnila organizace Bílé přilby na sociálních, jež je financována Spojenými státy americkými, Velkou Británií a dalšími západními vládami.

Podobně si počíná i česká vláda. Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický (ANO) uvedl, že Česká republika byla o útocích spojenců v Sýrii předem informována, a o tom, že byly v Sýrii použity chemické látky, podle něj není sporu. Jenže útok přišel den předtím, než měli do Sýrie dorazit mezinárodní vyšetřovatelé.

Podle Martina Stropnického byl útok Západu na Sýrii legitimní, ač postrádal pověření Rady bezpečnosti OSN. „Česká republika jednoznačně vnímá postup spojenců jako vzkaz komukoliv, kdo by chtěl v Sýrii, ale i jinde ve světě, pokračovat v používání chemických zbraní. Všechny lidi na světě musely hluboce zasáhnout obrázky, které jsme viděli v minulých dnech,“ uvedl Stropnický. A ještě varoval před tím, že v příštích dnech se podle něj objeví mohutná vlna dezinformací, která bude mít za cíl zamlžit skutečnou podstatu věci.

Může být opravdu jediným důvodem k napadenní suverénního státu video kolující na internetu?

Zajímavá byla i reakce premiéra v demisi Andreje Babiše, který nejprve podpořil slova svého ministra zahraničí slovy, že útok byl nevyhnutelný. Po nedělní návštěvě v Lánech u prezidenta Miloše Zemana ale svá vyjádření upravil.

„Útok proti jakékoli zemi může být veden jen se souhlasem Rady bezpečnosti OSN,“ prohlásil v neděli český prezident Miloš Zeman, který tak reagoval na nálet USA, Británie a Francie na Sýrii.

V rozhovoru pro rádio Frekvence 1 označil útok za „kovbojskou akci“. „Rád bych upozornil na fakt, že do Sýrie se začínají vracet první uprchlíci, což je nesmírně pozitivní zpráva. Jestliže nějaký kovbojský projekt tuto pozitivní zprávu brzdí, tak je to mírně řečeno chyba,“ řekl prezident, podle nějž Západ „rozvrtal“ Blízký východ; zmínil invazi do Iráku a zničení Libye.

Babiš podle Zemana nereagoval dobře, i když chtěl být solidární s vyjádřeními ministrů zahraničí a obrany Martina Stropnického a Karly Šlechtové (oba ANO), kteří útok na Sýrii podpořili. „Já bych těmto ministrům takto na dálku chtěl vzkázat: Jste, alespoň zatím, ministři vlády České republiky, nikoli vlády Spojených států, Velké Británie nebo Francie,“ řekl prezident.

Andrej Babiš po této kritice svůj sobotní výrok, slovy Zemana, v neděli poněkud modifikoval. „Zaznamenal jsem, že naši dva ministři soutěžili v prohlášeních a pořádali různé konference,“ prohlásil. „Vojenský zásah nic neřeší, neřeší to situaci lidí, kteří tam žijí. Je třeba si sednout za stůl a společně to řešit.“

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra