Univerzity po celé Francii posílají svým studentům a zaměstnancům e-maily, v nichž je nabádají, aby volili proti Marin Le Penové. Jestli totiž něco naučí mladé lidi o demokratických hodnotách Francie, pak je to předsouvat jim, co si mají myslet a koho mají volit…

Další zajímavostí je připomenout, že se nejenom v těchto mailech, ale po celé Francii objevují názory nikoli „volte Macrona“, ale „volte proti Le Penové“. Zdá se, že nejde o to, aby byl protější kandidát nějaký zázrak, ale cílem je nepustit Le Penovou do úřadu.

Marine Le Penová… Foto Wikimedia Commons

Školy takto reagují na nečekaný průzkum od organizace Odoxa, která se 16. prosince minulého roku dotazovala na volební preference a zjistila, že strana Le Penové Národní fronta je stranou, která se těší největší podpoře ve věkové skupině 18 až 34 let. Bez ohledu na politickou orientaci je ale poněkud ubohé rozesílat svým studentům e-maily o tom, koho mají volit, jen proto, že se to jejich chlebodárcům nelíbí.

Mezitím média nahrávají Macronovi, jak jen to jde, a nejenom ve Francii, ale například i u nás. Objevují se titulky jako „Macron míří k vítězsví“ a Le Penová se projevuje jako „ježibaba“, zkrátka ve všech ohledech tyto francouzské volby připomínají americké z minulého roku. U těch se také jasně vytyčilo, kdo je zlý (Trump) a kdo je hodný a demokratický (Clintonová), a do poslední chvíle, i když nakonec pro mnohé nečekaně vyhrál Trump, se neustále hovořilo o jasném vítězství Clintonové.

Podobnost je zde velice jasná – jedná se o zejména o souboj mezi „liberálním“ establishmentem a moderním myšlením všeobjímající Evropy, a tradičního, národnějšího pohledu na svět. Stejně tomu bylo v Americe.

…nebo Emmanuel Macron? Foto Wikimedia Commons

Macron, který pracoval a podle jeho výroků a činů zřejmě i nadále pracuje pro Rothschildy, by pokračoval nebo bude pokračovat ve stejné politice, tedy pro EU a pro uprchlíky, zatímco u Le Penové si nemůžeme být jistí, ale zřejmě by volila cestu opačnou. Jak sama ale nedávno prohlásila: „Tak či onak bude vládnout Francii žena – buďto já, nebo paní Merkelová.“ Dnes, v neděli 7. 5, se rozhodne.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://needtoknow.news/2017/05/french-universities-urging-students-vote-marine-le-pen-presidential-election/https://townhall.com/tipsheet/cortneyobrien/2017/04/23/marine-le-pen-celebrates-strong-showing-n2317097https://www.respekt.cz/politika/francouzske-volby-macron-v-zaveru-posilil-a-miri-k-vitezstvihttp://www.zerohedge.com/news/2017-05-04/marine-le-pen-slams-macron-france-will-be-governed-woman-either-me-or-madame-merkel