Francouzský ministr financí zareagoval na Trumpovy kroky s embargem Íránu vskutku zajímavě. Vyrukoval s tím, že Evropa není americký vazal, a nemusí přerušovat obchodní styky s Íránem jen proto, že se tak Trump rozhodl.

Americký prezident Donald Trump se s odstoupením od íránské jaderné dohody možná trochu přepočítal. Odstoupením od smlouvy posvěcené Radou bezpečnosti OSN na základě prohlášení, že nároky na Írán nebyly dostatečně přísné a země z Rady bezpečnosti nekontrolovaly dodržování podmínek, jak měly.

Reakce v rámci Evropy na Trumpův krok však nejsou jednotné. Zatímco představitelé Francie se přiklánějí ke slovům svého ministra zahraničí, například ministr financí Bruno Le Maire prohlásil, že Evropa by neměla Spojené státy přijímat jako „světovou ekonomickou policii“, Německo se k případu staví jinak. Alespoň tedy kancléřka Angela Merkelová. Nechala se slyšet, že americké odstoupení od íránské dohody není žádný důvod pro zahození transatlantických vztahů trvajících celé dekády.

Evropské vlády se však snaží dohodu zachránit, a to z jediného důvodu. Embargo by znamenalo ztrátu miliardových obchodů. Zejména francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian odsoudil americký krok znovu zavést embargo jako nepřijatelné. V interview prohlásil, že Evropané „udělají vše pro to, aby ochránili zájmy svých společností“, a oznámil plán vést intenzivní vyjednávání s USA.

Smířlivá reakce Merkelové naopak dává smysl vzhledem k její dosavadní politice, nicméně označit prohlášení, že „Evropa není vazal“, jako zpochybňování americko-evropských vztahů, je trochu nepatřičné.

Diplomaté z Íránu, Francie, Británie i Německa se plánují sejít a prodiskutovat další kroky. Le Maire navrhl vytvoření evropského orgánu se stejným rozsahem pravomocí jako americké ministerstvo spravedlnosti na intervence a trestání cizích zemí a společností za jejich obchodní praktiky. Trumpova unáhlená rozhodnutí by rozhodně neměla škodit americkým spojencům a rozkol, jaký jeho akce působí, dávají jasně najevo, že přinejmenším Francouzi si to líbit nenechají. Přece jen mají na starost chránit zájmy svých společností jako Renault a další, které může embargo vážně poškodit.

Írán zareagoval po svém. A když říkáme po svém, myslíme tím demonstrace s transparenty jako smrt Americe, s nimiž se pochlubili tamní studenti, ale zároveň také žádá udržení vzájemných obchodů. Přidal se ke zbylým zainteresovaným zemím s intenzivním apelem, aby Spojené státy (přesněji řečeno Trump a jeho kabinet) rozhodnutí znovu promysleli.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: https://www.cbsnews.com/news/france-europe-not-us-vassal-iran-nuclear-deal-donald-trump-germany-sanctions/ https://www.cbsnews.com/live-news/trump-iran-nuclear-deal-announcement-today-2018-05-08-live-stream-updates/ https://www.cbsnews.com/news/iran-nuclear-deal-donald-trump-ali-khameni-europe-deal-not-dead-2018-5-9/