Francouzský prezident Emmanuel Macron vyrukoval s něčím, co bychom čekali možná od Putina, ale nikoli od něj – obvinil Izraelce, Saúdské Araby a Američany z toho, že se snaží vyprovokovat válku s Íránem. Naráží tak na jejich reakce na protesty, které se v Íránu nedávno rozpoutaly.

Emmanuel Macron se minulou středu přidal k dalším světovým vůdcům, kteří se rozhodli zareagovat na nepokoje v Íránu, které začaly jako prosté demonstrace a později přerostly v násilné potyčky vládních sil a civilistů, možná dokonce zahraničních agentů. Na rozdíl od Izraele, který se jal protestujícím otevřeně popřát hodně štěstí, či Spojených států a saúdských Arabů, se francouzský prezident pokusil otevřít dialog s Teheránem. A naznačil, že trojice (USA, Izrael, Saúdská Arábie) nepřátel Íránu se namísto diplomacie snaží rozpoutat konflikt.

Přesněji řečeno, reportérům Reuters pověděl toto: „Přístup, který oficiálně zvolily Spojené státy s Izraelem a Saúdskou Arábií, je takový, který by nás téměř jistě přivedl do války.“ Posléze dodal poměrně mrazivou větu: „Pro některé to byla záměrná strategie.“

Na rozdíl od tohoto realistického přístupu Donald Trump prostřednictvím čeho jiného než svého oblíbeného Twitteru napadá Írán takřka při každé příležitosti. Protestujícím v Íránu tentokrát nabídl svou „velkou podporu“, výrazně dávaje najevo, že se staví proti Chomejního režimu. Přestože svou agresivní diplomacii projevuje nedůstojně a na Twitteru, izraelští představitelé si to pochvalují a staví se na stejnou stranu. Za to zřejmě může silná opozice proti Obamově jaderné dohodě, kterou s Íránem uzavřel během svého období.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dokonce prohlásil: „Tento režim se mezi nás zoufale snaží zasít nenávist. Ale v tom neuspějí. A když už tento režim konečně padne, a že se to jednou stane, Íránci a Izraelci budou znovu velkými přáteli.“ Tato varovná slova pověděl tamnímu deníku Arutz Sheva.

Gadi Eisenkot, hlava izraelských ozbrojených složek, dokonce vyzvala ke spolupráci v tlaku proti Íránu Saúdskou Arábii. A to navzdory faktu, že Arábie ještě ani formálně neuznala samotnou existenci Izraele. Přirozené „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“ zde platí dvojnásob. Nejenom že si obě země přejí zbavit íránského vlivu v regionu, ale zároveň se jedná o dva klíčové spojence Spojených států amerických na Blízkém východě. Arabové jsou navíc na konflikt s Íránem očividně natěšení – nedávno oběhlo svět virální video, ukazující animovanou saúdskou invazi do Íránu.

Macronova slova mají proto, ve světle tohoto dění, značnou váhu. Agentuře Anadolu minulou středu dokonce pověděl, že tato aliance USA, Izraele a Saúdské Arábie může skončit jako „liga zla“ (axis of evil), což je stejný pojem, který Bush v roce 2002 použil na popis Íránu, Iráku a Sýrie.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.newsweek.com/us-israel-saudi-arabia-leading-world-war-iran-france-says-770728 http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/240107 http://www.newsweek.com/israel-says-wants-work-saudi-arabia-defeat-iran-713690