Napadlo vás někdy při nákupech během horkých letních dnů roztříštit sklo cizího auta, když vidíte, jak se tam rodinný pes smaží na zadní sedačce? Není bohužel raritou, že zvířata a dokonce děti utrpí dlouhodobé či trvalé následky, v nejhorších případech dokonce mohou zemřít.

Je prokázané, že většinou lidi své pejsky nebo děti v autě zkrátka zapomenou, neboť si jen na „chvíli odskočí“, a tento krátký moment jim přece neublíží, ne? Ač zřejmě záleží na okolnostech, proslulá aktivistická společnost PETA odhaduje, že už pouhých 15 minut strávených v pekelné sauně automobilu může domácím zvířatům způsobit trvalé poškození mozku nebo smrt z důvodu selhání srdce.

Přitom v samotných Spojených státech zemře při této situaci průměrně až 37 dětí ročně. Americký stát Florida, který má velmi teplé podnebí, se proto rozhodl, že je čas tomuto faktu přizpůsobit svou legislativu.

Guvernér Rick Scott dal zelenou návrhu, který legalizuje vniknutí do uzamčeného auta za účelem záchrany zvířecího nebo lidského života, pokud je důvodem předpoklad, že tím předcházíme udušení či jiné újmě uvnitř polapeného dítěte či zvířete. Zákon zahrnuje i dospělé tělesně či mentálně postižené osoby.

Televizní stanice Weather Channel hlásí, že zachránce se nejprve musí ujistit, že je vozidlo zamčené. V dalším kroku musí mít rozumný důvod pro vniknutí do auta a člověk či zvíře uvnitř se skutečně nacházejí v nebezpečí. V následující moment musí zavolat policii, a to těsně předtím anebo bezprostředně poté. V závěru také zachránce musí použít přiměřenou sílu a se zvířetem/člověkem pak zůstat v kontaktu celou dobu, než policie nebo vlastník vozidla dorazí.

Názory na nový zákon se různí. Na jednu stranu zřejmě poslouží k záchraně lidských i zvířecích životů, ale lze namítat, že taková moc přináší i velké „možnosti“ a dobré víry se bude hojně zneužívat. Tak jako obvykle.

U lidí je zkrátka třeba počítat se vším, a jak bude zákon v praxi fungovat, ukáže až čas. Na druhou stranu, zvířata ani děti za to nemohou a měly by se jen kvůli rizikům zneužití smažit v autě?

Jan Petrák

Zdroj