Vítězství Briana Davisona z Virginie, který se po kritizování místních autorit na jejich facebookových stránkách odkázal na první dodatek americké ústavy, zaručil přímo federální soud. Soud rovněž prohlásil, že byl občan cenzurován.

Brian Davison se údajně pokoušel dotlačit školní radu Loudoun County k uznání zodpovědnosti, ale čelil za to dlouhé kampani cenzury a protiútoků ze strany členů rady, kteří se nacházejí v závažných finančních střetech zájmů a kteří hlasovali k nelibosti a finančnímu zatížení rodičů.

Současné soudní řízení začalo brzy poté, co boj proti vládní korupci zavedl Briana Davisona až ke korupci na místní radnici a ve školství přesunul na radnici. Loni v únoru se uskutečnilo setkání školské rady a místních úředníků. Brian se na setkání zeptal komisařky Randallové, jestli by představitelé školské rady měli skládat etickou přísahu, hlavně tedy poté, co sama během své kampaně na etiku kladla důraz. Otázce se ale vyhnula se slovy, že se jednalo o „nastrčenou otázku“.

Bývalý námořní důstojník zažaloval komisařku Loudon County Phyllis J. Randallovou a zvítězil poté, co soudce James C. Chacheris ustanovil oficiální facebookovou stránku jako „veřejné fórum“. Tím pádem se na něj vztahuje první dodatek ústavy a kritika ze strany Davisona je v pořádku a chráněná zákonem.

Soudcovo rozhodnutí by se mohlo stát budoucím precedentem, nebo alespoň zvrátit ve prospěch řadu dalších podobných případů, kdy se pobouření občané setkali při vyjadřování své kritiky s cenzurou ze strany svých volených představitelů. „Jediný důvod, proč předsedkyně stojí před soudem, je ten, že si stála za svým právem činit tak celou dobu.“ prohlásil 44letý bývalý důstojník a nyní federální softwarový konzultant, „Její právník také reprezentuje 5 dalších členů školské rady Loudoun County, kteří mě dodneška stále blokují. Navzdory všemu se zdrží své pozice, že jejich facebookové stránky nejsou veřejná fóra,“ řekl dále Davison, „jsou naprosto soukromá a mohou zablokovat, kohokoliv si umanou a z jakéhokoliv důvodu. Tvrdí o sobě, že jsou transparentní, kladou otázky, ale ponechávají jen vyzdvihování do nebes a kritiku blokují.“

Davison nešel k soudu jen kvůli Facebooku. Hlavním důvodem jsou finanční machinace, korupce a střety zájmů, jak sám uvádí. Například jeden z členů rady Eric Hornberger pracuje pro miliardáře, který rozjel projekt Imagine Schools, velkou školní neziskovou síť, jež se nedávno stala neziskovým školním operátorem. Hornberger, jak tvrdí Davison, nikdy s tímto projektem neukončil styky a začal jej protlačovat do Loudoun County.

Když proti němu Davison vystoupil, prvním protiútokem byl zákaz vstupu na pozemek, čímž znemožnil Davisonovu jakožto otci dovést své dítě do školy. Další členové rady s ním vedli podobnou válku. Debbie Rosová proti Davisonovi podala žalobu s tím, že jeho kritika ve veřejné diskusi ji obvinila z podvodu. Již jeho první komentáře byly smazány a v noci posléze zablokovány; to se odehrálo již v roce 2015.

Ačkoliv jej konečně soud podpořil, vrátí mu někdo celé roky tahanic a pří za to, že se postavil proti očividné korupci? Pokud celou záležitost nakonec vyhraje, důsledky v USA by mohly být více než znatelné i v dalších případech, neboť by se jasněji stanovila pravidla, jak se vlastně vnímají moderní sociální média a kde v nich začínají práva jednoho a končí práva druhého.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: http://photographyisnotacrime.com/2017/07/27/federal-court-vindicates-virginia-mans-first-amendment-right-criticize-officials-fb-pages/?utm_campaign=Flim_The_Police&utm_source=facebook_page&utm_medium=Flim_The_Police&utm_content