Jak se moderátor Veselovský snažil zničit hosta v rozhovoru a pořádně si naběhl

Moderátor DVTV Martin Veselovský má pověst kvalitního a inteligentního moderátora, který je v českém mediálním éteru špičkou. Na začátku října ale jak se říká narazila kosa na kámen.

Jeho hostem byl politolog Daniel Solis, muž s neobyčejnými znalostmi nejen politického zákulisí a fungování systému, ale i se zkušenostmi z prostředí bruselské byrokracie, kde studoval a kde byl na stáži, se znalostí mnoha jazyků a rozhledem, který mu umožňuje vykládat dění doma i ve světě v tolik potřebných souvislostech. Jelikož je Daniel Solis rovněž spolupracovníkem časopisu Šifra, můžete jeho kvality posoudit sami – například v článku Obamova labutí píseň nebo Bumerang do tváře teroristických sponzorů.

Veselovského DVTV pozvala Solise do svého vysílání coby kandidáta do Senátu na Praze 6. A už od začátku bylo patrné, že narazila kosa na kámen.

Martin Veselovský se například snažil Solisovi a divákům podsunout, že jde o jakéhosi zoufalého politického turistu, který baží po veřejných funkcích. Solis kandiduje do Senátu potřetí, ale byl kdysi členem pouze Strany zelených (hlavně kvůli boji proti americkému radaru v Brdech; SZ byla tehdy rozpolcená a část, která byla proti radaru, potřebovala posílit).

To, že byl na kandidátce různých subjektů, nemění nic na tom, že šlo ve všech případech o kandidáta nezávislého. Pokud chce totiž český občan kandidovat, má dvě možnosti: buď musí nasbírat 50 000 podpisů, nebo být nominován nějakou politickou stranou. Proto nezávislí kandidáti využívají druhou možnost, která je o poznání schůdnější.

Nejpozoruhodnější pasáž přišla v čase 10:00 videa, které můžete zhlédnout výše. To když se moderátor divil, že si Solis kampaň platí sám a že do ní investuje pouze 10 000 korun. Kandidát se mu snažil vysvětlit, že k využívání možnosti kandidovat, tedy využít takzvané pasivní volební právo, by ve skutečné demokracii nemělo být potřeba statisícových či milionových částek. Že letáky příliš nestojí, řečnění na náměstí také ne a mluvení v médiích také ne. Alespoň teoreticky.

Například americký kandidát na prezidenta Donald Trump, ač měl rozpočet na mediální reklamu o poznání nižší než jeho soupeři, získal v médiích mnohem více prostoru, neboť volil mnohdy tak vtipné či provokativní výroky, že o nich média referovala dnem i nocí dobrovolně a zdarma.

A právě tady přišel zásadní moment celého rozhovoru, když se Daniel Solis Martina Veselovského zeptal: „Chci se zeptat vás. Vystavíte vy mně fakturu na to, že za tento rozhovor jsem vám něco dlužen, nebo mi ho poskytujete zadarmo?“ Ten se ušklíbne a uchechtne: „Tento rozhovor vám není poskytován.“

Nepříjemně povýšený Veselovský vůbec nepochopil (nebo to jen předstíral?), o čem jeho host mluví. A sice že mu že mu televize DVTV poskytuje mediální prostor, což se obvykle děje dvěma způsoby: buď se v médiích objevují lidé, kteří jsou nějak zajímaví a říkají důležité informace, nebo lidi, kteří si čas v médiích kupují ať už penězi či protislužbami, nebo se tam objevují v rámci nějakých zákulisních vazeb, dohod či skrytých agend.

Solis na tento nonsens nevěřícně kontruje: „Tento rozhovor mi není poskytován? Aha, tak já tady vlastně nejsem nebo jsem nějaký hologram.“ A vesele zamával divákům.

Ve druhé polovině rozhovoru Martin Veselovský poládal už jen připravené otázky, které se pohříchu vůbec netýkaly Solisova programu. Neměly by být ale rozhovory novináři vedeny tak, aby se diváci něco dozvěděli, namísto snahy hosta za každou cenu uvařit? O tom mimochodem svědčí i překroucený titulek, který televize rozhovoru dala: Sestavování seznamu Židů mi nevadí, podporu Adama B. Bartoše vítám, říká Daniel Solis. Nic takového, jak je z rozhovoru patrné, zpovídaný totiž vůbec neřekl.

Diskuze

NEZAPOMEŇTE ČÍST

Barvy na vlasy jsou chemické bomby. Obsahují až 5000 rakovinotvorných látek. I ty „přírodní“. Existuje alternativa?

Více než polovina všech žen (a také mnoho mužů) si barví vlasy. Od černé po platinovou blond, přes modrou a růžovou až po strakatou...
video

Speciál 15 let od 11. září 2001: Jeden z nejslavnějších amerických novinářů vysvětluje, proč musel lhát

Slavný novinář Dan Rather, který je po dlouhá desetiletí ikonou americké žurnalistiky, 11. září 2001 odpoledne komentoval náhlý kolaps budovy číslo 7 velmi zajímavým...

Wi-Fi: Problém, který nevidíme

Jednou v létě se Per Segerbäck vydal na procházku, při níž potkal souseda, který bydlí zhruba sto metrů od jeho skromného stavení zhruba 120 kilometrů...
Stěna pyramidy gigantů. Foto Miloš Matula

Pyramida gigantů. Jedinečná reportáž Miloše Matuly ze ztraceného města obrů

Spisovatel a badatel Miloš Matula na přelomu listopadu a prosince vyrazil jako jeden z prvních lidí na světě napříč ekvádorskou džunglí tam, kde se...

V Mexiku objevili tři pyramidy v jedné. Vypadá jako ruská matrjoška, říkají vědci

Slavná Kukulkánova pyramida ve východním Mexiku je prý jako matrjoška. Podle mexických archeologů totiž obsahuje ještě dvě menší pyramidy. Prostřední, dvacetimetrovou pyramidu objevili už...

NEJEN WEB, ALE TAKÉ JEDINEČNÝ TIŠTĚNÝ ČASOPIS

Takový, jaký nemá v Česku obdoby. Kvalitní obsah najdete i na webu, ale ty pravé čtenářské orgie zažijete teprve v našem měsíčníku, ať už v tištěné nebo digitální verzi. Chcete vědět víc?

Více informací

DALŠÍ ČLÁNKY