Nedávno jsme psali o snaze Číny zlepšit katastrofální úroveň svého životního prostředí i ohrožených druhů. Tragická situace ale není jenom s ovzduším, nýbrž i s kontaminovanou pitnou vodou, která dle některých odhadů může Číně dojít už okolo roku 2030, nicméně konečně naráží na vážné snahy místního establishmentu situaci zmírnit nebo zcela zarazit. Jeden z hlavních problémů, na které se čínská vláda obrací, když nepočítáme tahanice v Jihočínském moři, je právě děsivá kvalita ovzduší v oblastech velkých měst.

Kromě obrovského filtru také roste v Číně zelená věž neboli vertikální les po vzoru předlohy z Milána, kde dvě takové věže vyrostly první. Ty navrhl Stefano Boeri. Lidé byli nadšení. Nyní se s ambiciózní firmou Stefano Boeri Architetti spřáhla i Čína, přesněji město Nan-ťing. Dvě věže, které shlížejí na čtvrť Pchu-kchou, by měly být dokončeny v roce 2017. Pokryty budou 1100 stromy místních druhů a dalšími 2500 keři a rostlinami, což bude dohromady produkovat více než 2100 kilogramů na metr krychlový kyslíku každý den. Jako bonus k příznivému dopadu na ovzduší lze přičíst i supermoderní vzhled těchto v Itálii navržených věží.  Dle Stefano Boeri Architetti věže obtěžká 600 vysokých stromů a 500 stromů středního vzrůstu.

Na vertikálním lesu je nejzajímavější, že se nejedná jen o obrovský květináč, ale i o plně funkční budovu. I v té čínské budou kanceláře, muzeum, škola a na střeše, jak jinak, klub. V druhé, měnší věži (354 stop) se usídlí Hyatt hotel, který plánuje na střechu ještě umístit bazén.

Čína se ale po vzoru svého znovuobjeveného megalomanství nezastavuje jen u dvou věží. Podobný les vyroste i ve městě Kuej-čou, a kvůli stejnému důvodu – znečištěnému vzduchu. Zde se jedná zpola o výtvor místního umělce Simona Ma, který má na starost i veškerý interiér. „Les“ v Kuej-čou bude hotel s 250 pokoji zapuštěný do kopce, kopírující jeho přirozeně oblý tvar.

Dvě obytné věže v Miláně o výšce 110 a 76 metrů zdobí 900 stromů vysokých 3,6 a 9 metrů a k tomu zhruba 20 000 různých rostlin. Kvůli popularitě, účinnosti a kráse těchto věží se o projekty nezajímá jen Itálie. S trochou štěstí stromy a keře obsadí o hodně víc domů a mrakodrapů po celém světě.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.stefanoboeriarchitetti.net/en/shttp://www.trueactivist.com/asias-first-ever-vertical-forest-will-produce-132-pounds-of-oxygen-each-day/http://www.trueactivist.com/milan-creates-the-worlds-first-vertical-forest/http://www.trueactivist.com/vertical-forest-hotel-that-will-clean-the-air-to-be-built-in-china/