Facebook se vydal na křížovou výpravu proti takzvaným fake news. V orwellovském newspeaku se tak říká dezinformacím a hoaxům na internetu, ve skutečnosti se tak ale (kromě zjevných manipulací či hovadin) označují informace, které by lidé neměli vědět, protože by na jejich základě mohli sami přemýšlet, a tedy zpochybňovat to, co jim vlády a korporátní média vštěpují.

Jenom v Německu teď, krátce před celonárodními volbami, Facebook smazal 10 000 účtů s tím, že šířily falešné informace. Masové mazání a banování facebookových účtů proběhlo ve stejném stylu jako ve Francii před zvolením prezidenta Macrona.

O rozhodnutí Facebooku informoval německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, a to jak o odhadovaném počtu zablokovaných účtů, tak i důvodu, proč se blokovaly v tak velkém počtu. Velkou roli hrály právě blížící se volby. Panují totiž obavy, že by všudypřítomné „fake news“ mohly ovlivnit smýšlení voličů a ti by pak mohli volit „špatné“ kandidáty.

Podobné cenzorské tažení se odehrálo, jak již bylo zmíněno, i ve Francii, a také těsně před volbami. Francouzské mazání účtů ovšem probíhalo v ještě mnohem větším měřítku, neboť tam Facebook zablokoval až 30 000 účtů.

Označování falešných zpráv je velice problematická záležitost, se kterou pověřené autority zacházejí až s nebezpečnou sebejistotou.

Facebook se k hromadnému blokování účtu v Německu vyjádřil s tím, že se jednalo o „redukci šíření materiálu generovaného prostřednictvím neautentických aktivit, včetně spamu, dezinformací a dalšího zavádějícího obsahu, který často sdílejí vlastníci falešných účtů“. S německou vládou tento mediální a sociální gigant spolupracoval několik posledních let, ale ne vždy se shodly v interpretaci, a FB proti německému zákonu o nenávistných projevech i vystoupil. Ne však z ideologických důvodů, jak by takový krok mohl naznačovat, ale z finančních. Tyto změny totiž umožňují Německu uvalit Facebooku pokutu až 50 milionů eur v případě, že se nezbaví urážlivého a nevhodného obsahu v určitém časovém limitu. I přes tyto a další překážky (například, že tak velké zásahy do obsahu soukromých společností je proti evropské ústavě) ale nadále spolupracuje s nově utvořeným federálním orgánem pro bezpečnost v informačních technologiích (BSI), podobný nově vzniklým úřadům po celé Evropě.

Útok proti lživým či nepohodlným informacím ale nekončí jen mazáním účtů. Británie i Německo již zažily případy, kdy policie zavítala přímo do domů autorů nevhodných komentátorů a udělila jim tučné pokuty za „hate speech“.

Cenzuře a potlačování svobody projevu se zdá se dobře daří i v demokracii, které je zaručuje často jen na papíře. Aneb občané mohou mít vlastní názor, pakliže se však neliší od toho, který autority prosazují jako jediný správný.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: http://www.breitbart.com/london/2017/08/24/facebook-deletes-thousands-accounts-ahead-german-national-election/