V rozhovoru s televizí CBS News, který byl odvysílán v neděli, americký prezident Donald Trump prohlásil, že Evropská unie je nepřítelem USA. Na mysli měl především obchod.

„Víte, myslím, že máme spoustu nepřátel. Myslím, že Evropská unie je nepřítel kvůli tomu, co nám dělají v obchodě. Asi byste neřekl Evropskou unii, ale jsou to nepřátelé,” odpověděl Trump na dotaz moderátora Jeff Glora, koho považuje za globální nepřátele USA. EU jmenoval jako první.

Pak následovaly další země. „Rusko je nepřítel v určitých ohledech. Čína je nepřítel ekonomicky, určitě jsou nepřátelé,” pokračoval prezident. „To ale neznamená, že jsou špatní. To neznamená nic. Znamená to, že jsou konkurenceschopní,” dodal.

Regenračné centrum

Poté svoje prohlášení doplnil: „Respektuji lídry těchto zemí. Ale pokud jde o obchod, opravdu nás dlouhou dobu využívali a množství těchto zemí je v NATO a chce po nás, abychom za ně platili složenky.”

Zřejmě by si americký prezident představoval, že by měli americké zbraně a války platit Evropané.

Trump se pustil s EU do sporu již v červnu, kdy začal hrozit Evropské unii dvacetiprocentním clem na dovoz automobilů, pokud EU brzy nezruší svá ochranná opatření proti Spojeným státům. Ještě předtím USA začaly uplatňovat cla na dovoz ocele a hliníku. EU zase v reakci uvalila cla na dovoz amerického zboží, jako je arašídové máslo, pomerančový džus, bourbon, doutníky, cigarety, tabák do vodní dýmky, žvýkací tabák, motorové i nafukovací čluny, kánoe, veslice, jachty nebo motocykly včetně mopedů.

Regenračné centrum

Na slova amerického prezidenta reagoval snaživý úředník a předseda Evropské rady Donald Tusk. „Amerika a EU jsou nejlepší přátelé. Kdo říká, že jsme nepřátelé, šíří falešné zprávy,” napsal Polák na Twitteru. Jak na tohle přišel, neuvedl.

Donald Trump strávil celý víkend ve Velké Británii, částečně pracovní a částečně soukromý. Televizní rozhovor vznikal v jednom z jeho skotských golfových resortů. Z Británie zamíří na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ve finském hlavním městě Helsinky.

Mezitím se stihl sejít s britskou premiérkou Theresou Mayovou, které dal jednu zajímavou radu. „Řekl mi, že bych měla EU zažalovat, ne s ní vyjednávat,“ svěřila se předsedkyně vlády.

Vypadá to, s trochou nadsázky, že Evropskou unii už nemá nikdo rád. Stejně jako Američany. Zajímavé bude sledovat, jak tahle válka skončí. Zatím to ale vypadá, že se někdo hodně snaží rozbít staré pořádky a struktury.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra