V úterý podepíší německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron v německých Cáchách smlouvu, která udělá z obou kdysi hrdých evropských států jakýsi jeden velký „superstát“. Jak je pro všechny důležité věci týkající se demontáže Evropy a márodních států typické, je to uděláno pokoutně a v utajení.

O smlouvě mezi historickými nepřáteli, už to je bizarní, se nikde skoro nepíše. Kdyby ji před několika dny nezveřejnilo na stránkách francouzského ministerstva zahraničí, možná bychom se o ní dozvěděli až po podpisu. Až tak moc dnešní nadnárodní elity pohrdají občany…

Smlouva o francouzsko-německé kooperaci přinese například jednotné vystupování v zahraniční i obranné politice obou zemí a koordinaci jednotných postojů v otázkách EU či NATO. Ze smlouvy vyplývá, že si Němci a Francii vyrobili svoji verzi Unie, ze které se budou ještě víc snažit diktovat zbytku Evropy.

K podpisu smlouvy sice dojde v úterý 22. ledna, což je přesně 56 let od uzavření Elysejské smlouvy, která upevňovala spolupráci mezi Francií a tehdejším západním Německem, ani to ale nemůže zakrýt skutečnost, že Německo a Francie byly vždy rivaly. V návaznosti na Elysejskou smlouvu má ale dojít k těsné integraci obou zemí. Budou mít jednotnou obranu před vnitřními i vnějšími hrozbami, společnou obranu v případě napadení jednoho ze států či budou konzultovat jakéhokoliv důležité rozhodnutí, které by mohlo ovlivnit společné cíle, a „jednat jednotně ve všech případech, kde to bude možné“.

Smlouva též uvádí, že budou oba státy „vzájemně konzultovat na všech úrovních“ svůj postoj před každým důležitým hlasováním v Evropské unii, aby „nalezly společný postoj a shodly se na sladění ministerských výstupů“. Oba státy se také zavazují k prohloubení své ekonomické spolupráce za účelem vytvoření francouzsko-německé hospodářské zóny.

Otázkou je, co může vzniknout spoluprací zemí, které provádějí sebevražednou politiku. Japonské harakiri? Zároveň bude zajímavé sledovat, co tomu řeknou Francouzi v čele s hnutím žlutých vest, kteří mají prezidenta Macrona plné zuby. Co budou asi dělat, až zjistí, že jejich lídr zalezl ještě hlouběji do německého pozadí? Být vazalem státu, který vždy po nadějném restartu dokáže opakovaně zničit celu Evropu, to nejsou zrovna nadějné vyhlídky…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra