Evropský parlament označil dvanáct karikatur vedoucích představitelů EU za „pobuřující“ a v rozporu s evropskými hodnotami. Obrázky se tak koncem září neobjeví na výstavě. Organizátoři kulturní akce postup odsoudili jako akt „brutální cenzury“.

Dne 25. září při příležitosti 60. výročí založení Evropského hospodářského společenství se v Bruselu měla otevřít výstava děl řeckých a francouzských umělců. Evropská komisařka Catherine Bearderová přezkoumala 28 karikatur s údajně oplzlým obsahem a dvanáct z nich odmítla. V prohlášení uvedla, že se vysmívaly politikům EU a neshodují se s hodnotami Evropské unie. (Na Evropské hodnoty máme odborníky i v ČR, ale to jsou karikatury samy o sobě.)

Foto http://tvxs.gr

Jeden z organizátorů výstavy a řecký europoslanec Stelios Kouloglou odpověděl, že hodnoty EU zahrnují mimo jiné „humor a smysl pro lidskost“, který umělecké dílo „nepoškodí“. „I když jsou některé karikatury kritické, řekl jsem té ženě, že paní Merkelová má smysl pro humor a pochopí humor karikaturisty,“ řekl optimisticky Kouloglou.

Foto http://tvxs.gr

Spolu s francouzským europoslancem Patrickem Le Hyariem chce proti rozhodnutí u předsedy Evropského parlamentu Antonio Tayiani podat odvolání. No není to k popukání?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://deutsch.rt.com/newsticker/57377-schlechter-sinn-fur-humor-brussel/