Nepokoje v záchytném zařízení v Balkové na Plzeňsku vyvolali podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové kolem pondělního poledne dva občané Nigérie. „Zabarikádovali se v místnosti izolace, na výzvu policie odmítli tuto místnost opustit, naopak začali stupňovat agresivitu vůči policistům a začali po nich házet nábytek. Zabarikádovali se a postupně se k nim přidalo dalších třináct cizinců,“ popsala Rendlová.

Muži podle ní ničili a demolovali zařízení. „Na místo pak dojela zásahová jednotka a před chvílí jsem dostala informaci, že zákrok byl ukončen. Osoby byly vyvedeny a útočníci byli zpacifikováni. Nedošlo k žádnému zranění ani k žádným mimořádným událostem,“ řekla po 13. hodině ČTK Rendlová, která doplnila, že spouštěčem agrese pravděpodobně bylo to, že jeden z cizinců dostal informaci o vyhoštění z České republiky.

Nepokoje odsoudil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), podle kterého ponesou ti, kdo je rozpoutali, následky. „Takovéto chování nebudeme v žádném případě trpět,“ prohlásil Chovanec.

V současné době záchytné zařízení pro cizince v Balkové na Plzeňsku, které bylo otevřeno koncem minulého roku, obývá 56 cizinců. Všechno to jsou muži. Zařízení má kapacitu 200 míst.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

 

-red-