Pozná čtenář a divák hlavních západních médií to, co se stalo, podle toho, co najde mezi řádky a co zůstalo nevyřčeno, jako za komunismu? Začíná to tak vypadat… Při teroristickém útoku na křesťanské kostely a turisticky nejvytíženější hotely na Srí Lance se při stylu informování opakuje opět scénář, jakého jsme v poslední době svědky stále častěji: pokud se snaží média křečovitě vyhnout detailům a důležitých střípkům a indiciím, které by pomohly odhalit pravdu, a naopak podsouvají jiné, „žádoucí“ informace, nebo odklánějí pozornost, musí se začít člověk dívat opačným směrem. Je to poměrně spolehlivý návod, jak se dobrat relevantních informací.

Příkladem budiž článek na serveru iDnes.cz, který server přejal z agentury ČTK, s názvem Krvavá neděle. Lidé na Srí Lance se bojí, že se vrátí hrůzy občanské války, kde už titulek naznačuje, že mají útoky co do činění s konfliktem mezi srílanskými Tamily a srílanskými Sinhálci, tedy hinduisty a buddhisty. Tamilové se v 80. letech minulého století začali domáhat vlastního státu, ale jejich ozbrojená snaha skončila neúspěchem a v květnu roku 2009 byli poraženi. Válka skončila po dlouhých 26 letech, zemřelo při ní 100 tisíc lidí. Zhruba sedmdesát procent populace v zemi dnes tvoří buddhisté, 13 % hinduisté, 10 % muslimové a 7 % křesťané.

Jenže nedělní útoky na srílanské kostely a luxusní hotely, při kterých zemřelo kolem tří set lidí, s dřívější válkou mezi Tamily a Sinhálci možná vůbec nesouvisí. Nebo třeba souvisí, ale jelikož se k útokům nikdo nepřihlásil a vyšetřování ani pořádně nezačalo, nevíme to, a tudíž není možné toto čtenářům automaticky podsouvat. Pozn.: Srílanská vláda už na tiskové konferenci přiznala, že útočili islamisté… 

Přesně toto však média v čele s renomovanými agenturami jako Reuters či AP, u nás ČTK, dělají. Tyto agentury spíš než jako zdroje efektivního informování totiž slouží jako nejvlivnější tvůrci veřejného mínění a většina dalších médií od nich jen opisuje a přebírá obsah. Tu se někde něco vypustí, jinde podsune a přidá, a máme virtuální mediální realitu jako vyšitou.

Po požáru jednoho z nejvýznamnějších křesťanských kostelů, katedrály Notre-Dame v Paříži, stejnou taktiku předvádějí i v případě útoků na kostely a hotely na Srí Lance.

Někteří islamobijci na internetu tvrdí, že jelikož šlo o sebevražedné útoky, nutně za nimi musejí stát islamisté neboli radikální muslimové. To není pravda. Zrovna tak to mohli být srílanští hinduisté, jejichž tamilští tygři takto bojovali běžně, a pro násilí nikdy nešli daleko ani tamější buddhisté. Mohla to být jedna, druhá i třetí strana.

Napadeny ale byly křesťanské kostely a hotely, tudíž je na místě otázka, proč by to mělo souviset právě s válkou mezi hinduisty a buddhisty. Proč tedy média staví informování o útocích tímto stylem? Viz například tento článek na webu České televize.

O tom, že v posledních letech a měsících dochází k velkým konfliktům mezi buddhisty a muslimy, už se ale v těchto článcích nemluví. Tytéž zpravodajské agentury přitom informovaly před rokem o tom, že na Srí Lance byl kvůli střetům mezi buddhisty a muslimy vyhlášen výjimečný stav. Násilnosti tehdy vypukly ve městě Kandy, které leží v centrální části země. Vyvolala je smrt muže z většinového sinhálského etnika, jenž zemřel po napadení skupinou muslimů. Sinhálci pak v odvetě začali vypalovat domy a obchody příslušníků muslimské menšiny.

Zpravodajství o nynějších útocích na kostely a hotely přitom o muslimech a jejich konfliktech s jinými náboženskými skupinami na ostrově o tom neobsahuje až na výjimky ani zmínku. Radikální muslimové přitom nenávidí křesťany úplně stejně jako radikální buddhisté a zřejmě i hinduisté. Tudíž to mohli být radikálové z jakýchkoli skupin. A nejen oni, vyloučeny nejsou ani falešné vlajky a nějaké vyšší hry, jak jsme se již poučili dříve. Je však docela jedno, kteří magoři to udělali, ale chceme vědět pokud možno co nejvíc o tom, co se stalo. Proč se ale zase jedněm nadržuje?

Jak jsem psal v úvodu, vždy je třeba se dívat tím směrem, který není vůbec zmiňován. Tato manipulační technika je bohužel v médiích velmi běžná. A tak musí člověk zapátrat a zjistit si zamlčované či opomíjené detaily sám. Platí to i v tomto případě? Indický deník the Hindu například informoval o tom, že manažer luxusního hotelu Cinnamon Grand ve městě Colombo uvedl, že útočník se na recepci zapsal pod jménem Mohamed Azzam Mohed, sdělil falešnou adresu a tvrdil, že přijel za obchodními záležitostmi.

Indická televize CNN-News 18 v článku, kde shrnuje VŠE, co se dosud ví, nikoli to, co se hodí a chce, aby si lidi mysleli, se píše, že indické zpravodajské služby varovaly Srí Lanku před deseti dny, že se chystá provést útoky islamistická organizace National Thowheed Jama’ath. Upozornil na to i srílanský policejní šéf Pujuth Jayasundara. Úřady však tvrdí, že stále vyšetřují a není jasné, kdo je za útoky zodpovědný. Zatčeno bylo třináct lidí, ale nevíme kdo. A srílanská vláda zablokovala sociální sítě, prý aby se nešířily fake news. Fake news, nebo pravda? Odkud to jenom známe?

Vrtá mi hlavou jedna věc: jak moc je pravděpodobné, aby byl někdo, kdo se jmenuje Mohamed Azzam Mohed, být buddhistou nebo hinduistou. Jdu se zeptat Googlu, třeba mi to vysvětlí.

Jak již bylo řečeno, nevíme stále, kdo to udělal, a zrovna na Srí Lance to mohl být opravdu kdokoli, ani jedna skupina tam v minulosti nešla pro bombu daleko. Co mě ale zaráží, je to neustálé politicky korektní zvýhodňování muslimů. Ti to podle mainstreamových médií určitě nebyli, i kdyby se Mohamed jmenovali. Každopádně rada na zbytek Velikonoc: spíš než do kostela jděte radši do lesa…

Aktualizováno ve 13:45. Srílanská vláda přiznala barvu: Za útoky stojí místní islamistická skupina, další podrobnosti zatím nebyly uvedeny. Bylo to ale téměř jasné už z toho, jak o útocích referovala (mlžila) média. Viz článek výše…

Pokud se Vám moje práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojíhoMůžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra