Není žádným tajemstvím, že tetování může vést k velice nepříjemným infekcím. Podle Evropské chemické agentury (ECHA) ale špatně nebo vůbec regulovaná barviva, jež se v tetování objevují, způsobují hluboko v kůži mutaci a mohou vést k rakovinnému bujení.

Francouzští vědci ze zmíněné agentury totiž zjistili, že drobné částečky tetovacího barviva mohou putovat krevním řečištěm do lymfatických uzlin, které ucpávají a brání jim správně fungovat, přesněji řečeno jim znemožňují bojovat s infekcemi. Agentura ECHA ale nevaruje jen před nemocemi a rakovinou. „Nejzávažnější znepokojení vyvolávají alergie, které jsou způsobeny látkami v inkoustech, a mohou být karcinogenní, mutagenní nebo mohou mít toxické účinky,“ píší ve své zprávě a za nejčastější problém považují právě alergie. Nejedná se ovšem jen o evropské studie a evropské případy.

Třeba případ Australanky, která se dostala do nemocnice se silně zduřelými lymfatickými kanálky v podpaží. Tato 30letá žena se celkem pochopitelně obávala, že má rakovinu, když v podpaží nahmatala bolavé a zduřelé boule, a odebrala se do nemocnice Royal Prince Alfred Hospital v Sydney, kde ji lékaři tyto drobné nádory úspěšně odebrali. Zjistili také pro většinu lidí nečekanou příčinu – jednalo se o reakci na tetování, které si nechala udělat celých 15 let předtím.

Deník Annals of Internal Medicine informoval o studii, která také spojuje tetování s rakovinou lymfatického systému, a prohlásila, že by se lékaři, jejichž pacient se potýká s rakovinou spojenou právě s lymfatickým systémem, měli ptát, zda mají či měli nějaké tetování.

Lymfatický systém je síť tkání, která jaksi připomíná kanalizaci – pomáhá tělu zbavovat se toxinů a odpadu. Když se ale poškodí, například právě tetovacím barvivem, zvyšuje se riziko infekce a dalších onemocnění, neboť správně nevykonává svou funkci.

V jiném vědeckém deníku jménem Scientific Reports vyšla zpráva o tom, jakým způsobem tetovací inkoust ohrožuje zdraví. Podle této zprávy obsahuje mnoho drobných částic těžkých kovů, jako je nikl, chrom, mangan či kobalt či řadu dalších známých toxických látek. Zdůraznila ovšem jednu specifickou barvu, a to bílou. K dosažení bílé barvy v tetování se používá oxid titaničitý, o němž je známo, že zvyšuje riziko rakoviny. Kromě toho také způsobuje svědění, citlivou kůži a zpomaluje její regeneraci.

Jeden z autorů zmíněné studie, Hiram Castillo, se vyjádřil k nezájmu veřejnosti o složení tetovacího inkoustu: „Když si někdo chce nechat udělat tetování, často je velice opatrný, aby si vybral místo, kde mu zaručí co nejčistější a řádně sterilizované jehly, předtím nepoužité. Nikdo se ale neptá, jaké je chemické složení barev… Naše studie ale ukazuje, že by se ptát možná měli.“

Další z autorů, Bernhard Hesse, dodal: „Už předtím jsme věděli, že pigmenty z tetování budou putovat lymfatickým systémem díky zřejmým viditelným důkazům – uzliny se totiž podle unikající chemikálie zbarvují. Co jsme ovšem nevěděli, je jejich chování v nanoformě; zdá se totiž, že se nanočástice chovají jinak než částice na mikroúrovni. A to je ten problém – netušíme, jak nanočástice reagují…“

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/09/170912093105.htm https://www.theguardian.com/fashion/2017/sep/12/tattoo-ink-contaminants-lymph-nodes http://macedoniaonline.eu/content/view/32639/54/ https://www.novinky.cz/zahranicni/410617-tetovaci-barvy-mohou-vyvolat-rakovinu.html