Nejčtenější německý deník Bild v pátek informoval o tom, že předseda německých sociálních demokratů (SPD) Martin Schulz nakonec nebude ministrem zahraničí ve vznikající velké koalici SPD s křesťanskými demokraty Angely Merkelové. Schulz podlehl silnému tlaku vysoce postavených kolegů v SPD, kteří jeho nové angažmá kritizovali a vadilo jim, že zcela otočil poté, co po volbách zcela vyloučil, že by kdy on či SPD kdy vystoupili do vlády s Merkelovou.

Do vznikající velké koalice CDU/CSU a SPD vedené kancléřkou Angelou Merkelovou tak nakonec Schulz vůbec nevstoupí. Schulz už po loňských zářijových volbách, v nichž SPD dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války, odmítl o koalici jednat a naopak prohlásil, že do žádné vlády vedené Merkelovou nepůjde. Postupně ale otočil a chystal se, že převezme post šéfa německé diplomacie. To ve straně vzbudilo velkou vlnu nevole.

Sám Schulz se vyjádřil v tom smyslu, že důvodem jeho odchodu je, že „odsunul osobní ambice“. „Kvůli diskusím o mé osobě ale považuji úspěšné hlasování za ohrožené. Proto tímto oznamuji, že se vzdávám vstupu do spolkové vlády,“ uvedl v prohlášení dvaašedesátiletý Schulz. Věří, že díky tomu skončí personální diskuse uvnitř SPD. A přidal i jednu oblíbenou frázi, která se zdá spíše jako černý humor: „Všichni děláme politiku pro lidi v této zemi.“

Martin Schulz se navíc ve středu vzdal funkce předsedy strany, aby mohl plně vykonávat práci ministra zahraničí. Nahradit ho má šéfka sociálnědemokratických poslanců svérázná Andrea Nahlesová, o jejímž fanatickém vystupování jsme již informovali. Ostatně podívat se můžete sami v tomto videu.

Regenračné centrum

Schulzův ústup z pozic ocenila také řada sociálních demokratů. A nejen oni… Ocení ho například i Poláci, Maďaři i Češi, které hodlal Schulz „integrovat“ do Spojených států evropských pod vládou Německa, anebo v případě neposlušnosti vyhodit z Evropské unie.

Regenračné centrum

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra