Na Novém Zélandu se přemnožili králíci. A Novozélanďany nenapadlo nic lepšího než do přírody vypustit virus, který je bude zabíjet, čímž by se měla zredukovat jejich rostoucí populace až o 40 procent. Farmářské spolky si krok pochvalují, chovatelé se však obávají rizika, že virus zasáhne i domácí králíky. Informovala o tom například BBC.

Divocí králíci prý ročně připraví novozélandské zemědělce o 753 milionů korun ve formě ušlého zisku. „V regionu Otago jsou králíci hlavním škůdcem. Deset králíků sní stejně trávy jako jedna ovce,“ stěžuje si ředitel monitoringu životního prostředí Regionální rady Otago Scott MacLean.

Dosud postačovala střelba, jedy, vykuřování nor a instalace plotů. Podle úředníků už je to ale málo a virem chtějí zabít aspoň 40 procent divokých králíků.

Není to ale žádná novinka. Podobnou věc už tu provedli v roce 1997. Virus účinkoval prý pouze na králíky a zpočátku byl velmi efektivní, po dvou dekádách proti němu ale králíci získali imunitu. Je to podobné jako u geneticky modifikovaných plodin, které v sobě mají „zabudované“ toxiny, jež zabíjejí škůdce. Jenže po čase škůdci získají odolnost a vyrostou z nich „superčervi“. Co se asi stane s králíky? Je to otevření Pandořiny skříňky.

Příští měsíc má tedy být i po předchozích zkušenostech vypuštěn nový korejský kmen známý jako RHDV1-K5. Virus zasahuje vnitřní orgány zvířat a způsobuje horečku, křeče, krevní sraženiny a respirační selhání. Podle Ministerstva pro primární průmysl (MPI) účinkuje rychleji než předchozí kmen a zvíře zabije během dvou až čtyř dní od nakažení. Jak humánní… Arnja Daleová ze Společnosti pro prevenci krutosti na zvířatech kritizuje rozhodnutí o vypuštění viru především kvůli „utrpení, které způsobí napadeným králíkům, a potenciálnímu riziku pro domácí králíky“.

Domácí králíky by před virem podle MPI mělo ochránit očkování. Když byl RHDV1-K5 vypuštěn minulý rok v Austrálii, žádná úmrtí naočkovaných domácích králíků vinou viru ohlášená nebyla. Cena vakcíny se pohybuje okolo 50 dolarů (tisíc korun). Slušný byznys…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra