Samozvaný falešný venezuelský prezident Juan Guaidó, který se snaží sesadit legitimního prezidenta Nicoláse Madura, se považuje za hlavu státu jen proto, že si to přeje, a mluví o tom, jako by to byla pravda. Podporují ho Spojené státy americké, které by byly rády, kdyby byl Maduro sesazen, protože jim nejde na ruku a nechce odevzdat obrovské ropné zásoby do amerických rukou. A když ho podporují Spojené státy, podporují jej i mnohé evropské země, od České republiky přes Španělsko, Francii a Německo až po Švédsko, Velkou Británii a Rakousko, které podporují všechno, co podporují Spojené státy, jako kdyby byly jejich kolonií.

Situace se neustále vyvíjí. Noc před tím, než se vzbouřil venezuelský parlament proti prezidentu Nicolási Madurovi a Guaidó se veřejně prohlásil prezidentem, 23. ledna 2019, americký viceprezident Mike Pence vůdci vzpoury osobně telefonoval. Informoval o tom deník The Wall Street Journal, podle kterého dostal Guaidó od Pence dopředu ujištění o podpoře USA i příslib převodu peněz a získání plného přístupu k zahraničním bankovním účtům Venezuely, které Američané blokují Madurovi.

Média také informovala o tom, že Anglická banka zamítla žádost venezuelského prezidenta Madura o vydání části venezuelských zlatých rezerv ve výši 1,2 miliardy dolarů ve zlatých prutech. Agentura Bloomberg k tomuto neuvěřitelnému činu uvedla, že rozhodnutí nevydávat zlato bylo přijato poté, co vysocí američtí úředníci včetně ministra zahraničních věcí Mikea Pompea a poradce prezidenta USA pro národní bezpečnost Johna Boltona vyvinuli na Británii nátlak.

Juan Guaidó se díky zahraničnímu vměšování zřejmě cítí silný v kramflecích, protože neustále přitvrzuje ve svých výrocích a požadavcích. Situace proto neustále eskaluje. V sobotu Juan Guaidó v rozhovoru pro agenturu AFP řekl, že pokud Nicolás Maduro v nejbližších hodinách neodstoupí z funkce prezidenta, potom on, Guaidó, požádá Američany o vojenskou pomoc v zemi s cílem „ochrany a obrany demokracie“. Takový venezuelský Vasil Bilak, dá se říct.

Vždyť co za člověka může zvát do vlastní země americkou armádu, když všichni víme, co napáchala v Srbsku, Afghánistánu či Iráku a jakou spoušť po sobě nechá všude, kam vkročí?

Evropské státy by možná měly řešit spíš než podporu vlastizrádce to, že byl Juan Guaidó obviněn ve Venezuele z neústavního jednání a uchvácení moci. A nemíchat se do toho. Opozice ale oznámila, že pokud se policie nebo armáda pokusí samozvaného lžiprezidenta zatknout, budou ho bránit. Ve Venezuele by tak mohla vypuknout regulérní občanská válka.

„Demokratický“ Západ pak bude mít na triku další rozvrat suverénní země. Skončí to někdy?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra