Nejméně 39 lidí přišlo o život během teroristického útoku na oblíbený noční klub Reina v tureckém Istanbulu. Sedmdesát dalších lidí bylo zraněno, oznámil istanbulský guvernér Vasip Şahin. „Pátrání po teroristovi pokračuje. Doufám, že bude rychle dopaden,“ řekl po útoku v oblíbeném klubu Reina ministr vnitra Süleyman Soylu. Na diskotéce bylo v tu dobu 500 až 800 návštěvníků, když jeden či dva útočníci v kostýmech Santa Clause začali střílet. Oba podle všeho hovořili arabsky.

K incidentu došlo asi půlhodinu po středoevropské půlnoci. Lidé se před střelci snažili zachránit mimo jiné skákáním do Bosporu. Na místě zasahovalo 70 sanitek. Incident se odehrál v době, kdy na pořádek ve městě dohlíželo rekordních 17 tisíc policistů. Někteří hlídkovali v ulicích i v přestrojení oblečení jako prodavači a také jako Santa Clausové.

Kdo za útokem stojí, není jasné. Agentura AFP připomněla sérii dřívějších atentátů, připisovaných radikální organizaci Islámský stát, anebo separatistům ze Strany kurdských pracujících (PKK). BBC se zmínila i o nedávné vraždě ruského velvyslance v Ankaře Andreje Karlova.

Turecký prezident Recep Erdogan prohlásil, že se jedná o pokus destabilizace země. Erdogan uvedl: „Jako národ budeme bojovat až do konce nejen proti ozbrojeným útokům teroristických skupin a sil stojících za nimi.“ Má snad být útok pomstou za čerstvou dohodu mezi Tureckem, Íránem a Ruskem o příměří v Sýrii?

-vid-