Další tabu bylo překročeno: Britská škola nainstalovala kamery na toalety

Na školních toaletách se dají dělat různé vylomeniny, kterých si nikdo nevšimne? Vypadá to, že taková doba je už zřejmě pryč. Jedna britská škola rozšířila video dozor už i na záchodky. Některé děti je odmítají používat.

Na toaletách totiž někteří studenti neměli „vysoké standardy chování“, které jejich škola očekává. Proto padlo rozhodnutí nainstalovat sledovací kamery. Ředitel střední školy ve Velké Británii tím ospravedlňuje rozhodnutí, které naštvalo a znejistělo studenty a rodiče.

Jedna matka novinám Birmingham Mail sdělila, že kamery na toaletách jsou „nadbytečné“ a „děsivé“. Její syn ve škole nechtěl používat toaletu. Fotografie v britských médiích ukazují, že kamera visí přímo nad dvěma pisoáry a jedna je umístěna nad dveřmi toalet.

Ve Spojeném království je sledování kamerou na veřejných místech rozšířené víc než v Německu. I Česko pomalu dohání západní zvyky a bez jakékoliv veřejné diskuse všude kamery přibývají jako houby po dešti. Tento případ ale zašel příliš daleko i v samotné Velké Británii.

Matka dvou dospívajících chlapců oznámila, že se její děti na školních toaletách cítí sledovány a odmítly je používat. Šikanování (mobbing) nebo škodám na majetku by mohli zabránit také předsedové tříd nebo učitelé, kteří by o přestávkách mohli na toaletách provádět dozor. „Kvůli tomu nemusíme děti natáčet kamerou. Mnoho rodičů požaduje, aby se mohli videozáznam podívat.“

Ředitel školy Summerhill v Kingswinfordu ve Spojeném království James Bowkett ujistil BBC a další média, že kamery nenatáčely „citlivé oblasti“, jako jsou pisoáry nebo kabiny. Jsou tam jen proto, aby sledovaly, kdo vchází a opouští společné prostory toalet.

Organizace Big Brother Watch ovšem kritizovala skutečnost, že kamery kvůli tomu vůbec nemusejí viset na toaletách. Děti se mohou naučit vysoké standardy chování, aniž by to narušilo jejich soukromí.

Vypadá to, že globální „záchodová agenda“ je na postupu. Aktivisté z Filozofické fakulty v Praze požadují společné záchody pro muže i ženy, v Číně na veřejné záchodky instalují kamery na rozeznávání obličeje, v Německu se požaduje instalování genderově neutrálních toalet pro ženy i muže, a dokonce pro věřící muslimy „kulturně citlivých WC, která nejsou nasměrovaná k Mekkce“. Novinkou je i WC na muslimské škole ve Velké Británii, kde z „kulturních důvodů“ dokonce chyběl papír.

Pokud bude neustále přibývat bezbřehé svobody, tolerance, pohlavní rozmanitosti, multikulturnosti a pestrosti, tak to jednou dopadne možná tak, že už si člověk v klidu neuleví ani na záchodě. Hlavně zavčas najít ty správné dveře…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: http://www.spiegel.de/lebenundlernen/schule/ueberwachung-auf-dem-klo-schule-in-grossbritannien-sorgt-fuer-empoerung-a-1176311.html