Čtvrteční demonstrace v druhém největším íránském městě Mašhadu nevídaně rychle přerostly v téměř celonárodní záležitost.

Zatímco spouštěčem byly ekonomické otázky (jež Trump rychle pomocí Twitteru přisoudil Obamovi), tisíce protestujících situaci kvapně proměnily v „boj za demokracii a změnu“. Vzhledem k rychlosti, jakou nepokoje propukají, a stanoviskům zahraničí je na místě spekulovat, zda se nejedná alespoň zčásti o vnější sabotáž. Tamní autority tomu věří. A každý, kdo sleduje mezinárodní dění a má všech pět pohromadě, si nutně musí položit otázku, zda se nejedná o další „majdan“, tedy US převrat.

Již o víkendu bylo jasné, že se jedná o největší protesty, jaké země zažila od roku 2009. V sobotu, tedy třetí den protestů, došlo k první výrazné kontroverzi. Tehdy se již protesty rozrostly do několika měst a oproti původním protestům se někteří lidé jaly otevřeně protestovat proti režimu a jeho hlavě Ajatolláhu Chomejnímu.

Ve stejný den padly první oběti, dva protestující v městě na západu země jménem Dorud. Zatímco tamní vláda prohlásila, že smrt prvních dvou protestujících způsobili zahraniční agenti, země všude po světě přispěchaly protestující podpořit.

Habibolláh Khojastehpour, zástupce guvernéra provincie Lorestán, vydal své prohlášení: „Násilné střety vypukly během ilegální sobotní demonstrace v Dorodu a dva lidé za to bohužel zaplatili životem. Policie a bezpečnostní složky ale nevystřelily jedinou kulku. Nalezli jsme naopak důkazy o působení nepřátel revoluce, skupiny Takfiri i zahraničních agentů.“ Takfiri je místní termín pro sunnitskou milici, často přisuzovanou Islámskému státu.

Protesty se zvrhly i v dalších městech na západě země. Protestující ve městě Arak údajně přepadli kancelář tamního guvernéra a ve městě Ahvaz vládní kanceláře dokonce zapálili. Tehdy se do situace rozhodl zapojit i Donald Trump prostřednictvím svého oblíbeného nástroje Twitteru. Vyjádřil svou podporu protestujícím a jal se volit slova, jež nasvědčují americké podpoře změny režimu a možná revoluce: „Opresivní režimy nemohou vydržet navěky a přijde den, kdy lidé Íránu budou muset učinit rozhodnutí.“

Íránské autority poznámku odsoudily s tím, že je zavádějící a oportunistická. Íránský ministr vnitra Abdolreza Rahmani-Fazli v oficiálním prohlášení vyzval občany, aby se neúčastnili „nelegálních shromáždění“, a nepůsobili tak „problémy sami sobě i ostatním občanům“. Na to Trump neváhal reagovat se slovy, že „íránská vláda by měla respektovat práva svých občanů, a tedy i právo se vyjádřit“, a dodal: „Svět se dívá!“

Do ohně se rozhodli přilít trochu paliva i představitelé dalších zemí poté, co počet obětí vzrostl ze dvou na dvanáct. V noci z neděle na pondělí podle státní televize zemřelo dalších 10 osob při útoku na policejní stanice a bezpečnostní báze, nicméně, slovy státní televize, se setkali s drsným odporem bezpečnostních složek a byli zabiti. Televize ani vláda nespecifikovaly, v kterých městech k útokům mělo dojít. Ukázaly ovšem záběry na poškozené majetky.

Během toho podporu protestujícím vyjádřili i Kanada a Izrael. Ministr pro zpravodajství a rozvědky Yisrael Katz rázně odmítl jakékoliv podílení se Izraele na protestech v Íránu, nicméně nepokoje označil za úspěch.

Jelikož nepokoje probíhají právě teď, je krátkozraké tvrdit (na rozdíl od amerického prezidenta či pana ministra Katze), co přesně se odehrává a kdo má co na svědomí. Je však zřejmé, že nepokoje tohoto rozsahu disponují potenciálem otřást současným íránským režimem, a pokud ne to, tak posloužit jako inspirace, či dokonce rozbuška budoucím.

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.bbc.com/news/world-middle-east-42521298#1456
http://www.telegraph.co.uk/news/2017/12/30/iranian-students-clash-police-tehran-protests-enter-third-day/
https://apnews.com/7a806706f1954356bc81f48a90c135ef/The-Latest:-Iran-state-TV-says-10-killed-in-protests?utm_campaign=SocialFlow&utm_source=Twitter&utm_medium=AP
https://www.reuters.com/article/us-iran-rallies/ten-killed-in-iran-protests-and-security-forces-repulse-attacks-state-tv-idUSKBN1EP064
https://apnews.com/dea996d7666440f181737b377ecf265f?
http://abcnews.go.com/International/wireStory/israeli-minister-wishes-iranian-protesters-success-52080664
https://www.nbcnews.com/news/world/iran-protests-death-toll-reaches-12-state-media-reports-n833806
https://www.reuters.com/article/us-iran-rallies-casualties-official/iran-blames-foreign-agents-for-death-of-two-protesters-state-tv-idUSKBN1EP054