Peking a Damašek se dohodly na pomoci od čínské armády, konkrétně humanitární pomoci na území Sýrie. Údajně se projednává i výcvik syrských jednotek čínskými instruktory.

Ředitel kanceláře pro Čínskou mezinárodní vojenskou spolupráci z Čínské centrální vojenské komise Kuan Jou-fej dorazil v úterý do Damašku, aby pohovořil se syrským ministrem obrany Fahadem Jassimem al-Freijem. Uvedla to čínská tisková agentura Sin-chua.

Během těchto vyjednávání Kuan připomněl čínskou neustávající diplomatickou snahu najít politické řešení pro syrskou krizi a dodal, že má Peking v současné době zájem upevnit vojenské vztahy s Damaškem.

„Armády Číny i Sýrie mají tradičně přátelské vztahy, a čínská armáda je ochotná pokračovat v posilování výměn a spolupráce se syrskou,“ řekl Kuan.

Sin-chua dále hlásí, že Kuan a al-Freij prodiskutovali zesílení tréninkové činnosti a „dosáhli konsenzu“ ohledně humanitární pomoci ze strany čínské armády. Další detaily však nesdělili.

Podle zpravodajské agentury Sin-chua se Kuan rovněž sešel s přítomným ruským generálem během návštěvy syrského hlavního města.

Navzdory faktu, že je Čína permanentním členem Bezpečnostní rady Spojených národů a spoléhá se na ropu z Blízkého východu, až doteď se do syrského konfliktu nijak nevměšovala. Peking preferoval soustředění se na domácí problémy a především na vzrůstající neklid v Jihočínském moři.

Pánové nezapomněli ani pochválit Moskvu za protiteroristickou činnost v Sýrii a její bombardovací kampaně mezi zářím 2015 a březnem 2016. Rusko stále poskytuje Asadově vládě humanitární i vojenskou asistenci zanecháním části jednotek v Sýrii. (Pozn. Šifry: Na druhé straně přitom stojí Islámský stát a takzvaní „rebelové“, které podporují USA a Západ. I když se jim bůhvíproč říká umírněná opozice, jsou mezi nimi i nejradikálnější teroristické organizace jako Džabhat Fatah aš-Šám, dříve An-Nusrá, což není nic jiného než pobočka zprofanované al-Káidy.) 

Podpořte šíření svobodných informací a podobných článků tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Překlad: Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: https://www.rt.com/news/356161-china-syria-military-training/

Diskuze

NEZAPOMEŇTE ČÍST

Nejhlubší zatopená propast na světě je na Moravě. Potápěč se dokázal potopit stovky metrů hluboko

Nejhlubší zatopenou jeskyni na světě najdete na Moravě. Hranická propast se po dvou letech opakovaných ponorů už oficiálně zapsala na první místo v seznamu nejhlubších...

Dialog civilizací: Exkluzivní reportáž z „protiwashingtonské“ konference

Čtyřhodinové čekání v Curychu se chýlí ke konci a konečně nastupuji do letadla. O zbytečných 20 eur lehčí – jenom pití a mikrotužkové baterky do diktafonu, které...

Video: Studenti na německé univerzitě tvrdě napadli šéfa místní AfD i profesora biologie kvůli „protiimigračním“ postojům. Kvůli rvačce musela být zrušena jeho přednáška

Velmi hlasitě zabránili levicoví demonstranti vystoupit profesorovi biologie a zemskému šéfovi AfD na univerzitě v Magdeburgu. Druhý jmenovaný byl z posluchárny během nepokojů vyveden pod policejní...
video

V Turecku jako na Ukrajině: Drsně se tu porvali poslanci. Bily se i ženy

Ostrou bitku za sebou mají poslanci tureckého parlamentu. Rivalové si skoro vyškrábali oči. Tentokrát ale nešlo o migraci ani dohody s Bruselem, zákonodárce rozvášnila debata...

NATO, NATO jede…

Rusko i Západ se připravují na možný konflikt, tvrdí analytici. Tak zní nadpis článku, který se objevil na zpravodajském webu iDnes.cz. Text popisuje závěry...

NEJEN WEB, ALE TAKÉ JEDINEČNÝ TIŠTĚNÝ ČASOPIS

Takový, jaký nemá v Česku obdoby. Kvalitní obsah najdete i na webu, ale ty pravé čtenářské orgie zažijete teprve v našem měsíčníku, ať už v tištěné nebo digitální verzi. Chcete vědět víc?

Více informací

DALŠÍ ČLÁNKY