Peking a Damašek se dohodly na pomoci od čínské armády, konkrétně humanitární pomoci na území Sýrie. Údajně se projednává i výcvik syrských jednotek čínskými instruktory.

Ředitel kanceláře pro Čínskou mezinárodní vojenskou spolupráci z Čínské centrální vojenské komise Kuan Jou-fej dorazil v úterý do Damašku, aby pohovořil se syrským ministrem obrany Fahadem Jassimem al-Freijem. Uvedla to čínská tisková agentura Sin-chua.

Během těchto vyjednávání Kuan připomněl čínskou neustávající diplomatickou snahu najít politické řešení pro syrskou krizi a dodal, že má Peking v současné době zájem upevnit vojenské vztahy s Damaškem.

„Armády Číny i Sýrie mají tradičně přátelské vztahy, a čínská armáda je ochotná pokračovat v posilování výměn a spolupráce se syrskou,“ řekl Kuan.

Sin-chua dále hlásí, že Kuan a al-Freij prodiskutovali zesílení tréninkové činnosti a „dosáhli konsenzu“ ohledně humanitární pomoci ze strany čínské armády. Další detaily však nesdělili.

Podle zpravodajské agentury Sin-chua se Kuan rovněž sešel s přítomným ruským generálem během návštěvy syrského hlavního města.

Navzdory faktu, že je Čína permanentním členem Bezpečnostní rady Spojených národů a spoléhá se na ropu z Blízkého východu, až doteď se do syrského konfliktu nijak nevměšovala. Peking preferoval soustředění se na domácí problémy a především na vzrůstající neklid v Jihočínském moři.

Pánové nezapomněli ani pochválit Moskvu za protiteroristickou činnost v Sýrii a její bombardovací kampaně mezi zářím 2015 a březnem 2016. Rusko stále poskytuje Asadově vládě humanitární i vojenskou asistenci zanecháním části jednotek v Sýrii. (Pozn. Šifry: Na druhé straně přitom stojí Islámský stát a takzvaní „rebelové“, které podporují USA a Západ. I když se jim bůhvíproč říká umírněná opozice, jsou mezi nimi i nejradikálnější teroristické organizace jako Džabhat Fatah aš-Šám, dříve An-Nusrá, což není nic jiného než pobočka zprofanované al-Káidy.) 

Podpořte šíření svobodných informací a podobných článků tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Překlad: Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: https://www.rt.com/news/356161-china-syria-military-training/

Diskuze

NEZAPOMEŇTE ČÍST

video

V Turecku jako na Ukrajině: Drsně se tu porvali poslanci. Bily se i ženy

Ostrou bitku za sebou mají poslanci tureckého parlamentu. Rivalové si skoro vyškrábali oči. Tentokrát ale nešlo o migraci ani dohody s Bruselem, zákonodárce rozvášnila debata...

Edward Snowden: Solární drony vydrží ve vzduchu týdny. Budou sledovat celou populaci

Edward Snowden napsal a v úterý publikoval znepokojivý článek, v němž přináší nové informace týkající se už tak dosti kontroverzních dronů, které jsou využívány jak k zabíjení...

Šifra 1/2017: Šifra mistra Leonarda. Da Vinci byl ještě větší génius, než se myslelo

Rok 2016 byl nejen rokem bouřlivých událostí ve světě, ale také rokem úžasných objevů. Šifra vybrala nejpozoruhodnější vědecké úspěchy loňského roku, které ukazují, že...
Stěna pyramidy gigantů. Foto Miloš Matula

Pyramida gigantů. Jedinečná reportáž Miloše Matuly ze ztraceného města obrů

Spisovatel a badatel Miloš Matula na přelomu listopadu a prosince vyrazil jako jeden z prvních lidí na světě napříč ekvádorskou džunglí tam, kde se...

Dražší, zato hnusnější. Jak je to možné?

O tom, že co se prodává v tuzemských obchodech s potravinami, by v některých jiných státech nedali jíst pravděpodobně ani domácímu zvířectvu – a že je...

NEJEN WEB, ALE TAKÉ JEDINEČNÝ TIŠTĚNÝ ČASOPIS

Takový, jaký nemá v Česku obdoby. Kvalitní obsah najdete i na webu, ale ty pravé čtenářské orgie zažijete teprve v našem měsíčníku, ať už v tištěné nebo digitální verzi. Chcete vědět víc?

Více informací

DALŠÍ ČLÁNKY