Peking a Damašek se dohodly na pomoci od čínské armády, konkrétně humanitární pomoci na území Sýrie. Údajně se projednává i výcvik syrských jednotek čínskými instruktory.

Ředitel kanceláře pro Čínskou mezinárodní vojenskou spolupráci z Čínské centrální vojenské komise Kuan Jou-fej dorazil v úterý do Damašku, aby pohovořil se syrským ministrem obrany Fahadem Jassimem al-Freijem. Uvedla to čínská tisková agentura Sin-chua.

Během těchto vyjednávání Kuan připomněl čínskou neustávající diplomatickou snahu najít politické řešení pro syrskou krizi a dodal, že má Peking v současné době zájem upevnit vojenské vztahy s Damaškem.

„Armády Číny i Sýrie mají tradičně přátelské vztahy, a čínská armáda je ochotná pokračovat v posilování výměn a spolupráce se syrskou,“ řekl Kuan.

Sin-chua dále hlásí, že Kuan a al-Freij prodiskutovali zesílení tréninkové činnosti a „dosáhli konsenzu“ ohledně humanitární pomoci ze strany čínské armády. Další detaily však nesdělili.

Podle zpravodajské agentury Sin-chua se Kuan rovněž sešel s přítomným ruským generálem během návštěvy syrského hlavního města.

Navzdory faktu, že je Čína permanentním členem Bezpečnostní rady Spojených národů a spoléhá se na ropu z Blízkého východu, až doteď se do syrského konfliktu nijak nevměšovala. Peking preferoval soustředění se na domácí problémy a především na vzrůstající neklid v Jihočínském moři.

Pánové nezapomněli ani pochválit Moskvu za protiteroristickou činnost v Sýrii a její bombardovací kampaně mezi zářím 2015 a březnem 2016. Rusko stále poskytuje Asadově vládě humanitární i vojenskou asistenci zanecháním části jednotek v Sýrii. (Pozn. Šifry: Na druhé straně přitom stojí Islámský stát a takzvaní „rebelové“, které podporují USA a Západ. I když se jim bůhvíproč říká umírněná opozice, jsou mezi nimi i nejradikálnější teroristické organizace jako Džabhat Fatah aš-Šám, dříve An-Nusrá, což není nic jiného než pobočka zprofanované al-Káidy.) 

Podpořte šíření svobodných informací a podobných článků tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Překlad: Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: https://www.rt.com/news/356161-china-syria-military-training/