Alternativní média o tom píšou již roky, ta mainstreamová to zesměšňovala jako dezinformaci, hoax či konspirační teorii. Tak se ostatně označují všechny informace, které jsou establishmentu v danou chvíli nepohodlné. V tomto případě jde o to, že Západ měl Rusku na počátku 90. let minulého století garantovat, že NATO se nebude rozšiřovat dále na Východ.

Nyní tuto „konspirační teorii“ potvrdil přední německý mainstreamový týdeník Der Spiegel, a to s odvoláním na odtajněné americké, britské a ruské dokumenty. Píše o tom český server Novinky.cz či Echo24.cz.

Západní politici na přelomu let 1990–91, po skončení studené války, ujišťovali Sovětský svaz v čele s Michailem Gorbačovem, že se Severoatlantická aliance nerozšíří do střední a východní Evropy.

Gorbačov v roce 2009 německému listu Bild řekl, že Spolková republika, USA a další země Západu mu po německém sjednocení v roce 1990 slíbily, že „Aliance se nepohne na východ ani o centimetr“. To však podle něj Američané nedodrželi a Němci se přizpůsobili, podotkl. Při setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v listopadu 2014 při oslavách čtvrtstoletí od pádu berlínské zdi si podle týdeníku Die Zeit postěžoval, že v roce 1990 mu dal Západ za vyučenou, protože zavrhl sice nepsanou, ale přesto gentlemanskou dohodu. „Tento podraz vedl k tomu, že Rusové už nevěří příslibům Západu,“ měl říci Gorbačov Merkelové.

Už léta se Rusko a Západ hádají o to, zda NATO přijetím někdejších členů Varšavské smlouvy porušila slib, jejž Moskvě a Gorbačovovi dala po pádu berlínské zdi v listopadu 1989. Západní politici tato slova opakovaně odmítali.

Podle Spiegelu ale Manfred Wörner, generální tajemník NATO, ujišťoval delegaci z Moskvy, že Rada NATO i on osobně jsou „proti rozpínání“. Britský premiér John Major podle dokumentů americké organizace National Security Archive, když mu sovětský ministr obrany Dmitrij Jazov řekl, že Moskvu znepokojuje možnost, že se Polsko či Maďarsko začlení do NATO, dokonce kategoricky odpověděl: „Nic takového se nestane.“

Ale stalo… Podle nových dokumentů Dick Cheney, ministr obrany ve vládě prezidenta George Bushe, žádal v říjnu 1990, aby „dveře k expanzi na východ zůstaly otevřené“. A když Gorbačov žádal záruky, že Praha nevstoupí do NATO, povzbuzoval prý Paul Wolfowitz, Cheneyeho náměstek, podle Spiegelu Čechy, aby Gorbačovův požadavek odmítli.

Faktem je, že když se dnes podíváme na působnost NATO, Rusko je základnami této organizace doslova obklíčeno. A kdyby zůstal Krym v rukou Ukrajinců, respektive Američanů, a Ukrajina vstoupila do NATO, přišli by Rusové i o přístav Sevastopol, svůj klíčový přístup k Černému moři.

Co však je na celé kauze nejpodivnější, je skutečnost, že si něco takového nenechal Gorbačov podepsat. Na druhou stranu, podíváme-li se na vládu tohoto politika v Rusku, stejně jako jeho následovníka Borise Jelcina, již to tak nepochopitelně nevypadá. Je totiž evidentní, že dělali vstřícnou prozápadní politiku – jinými slovy dělali to, co je výhodné pro Západ, nikoli však pro Rusko. Že by náhoda?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra