Téma doslova plné kontroverze se vrátilo. FBI přišla Clintonovým nadělit k Vánocům další vyšetřování. Poražená kandidátka na prezidentskou pozici tak čelí už potřetí otevřenému vyšetřování FBI ohledně jejího privátního serveru a desetitisíců úmyslně smazaných e-mailů. Jde opět jen o planý poplach, nebo se splní výhrůžka Donalda Trumpa, že by měla jít Clintonová sedět? [sociallocker id=“94522″]

Nedlouho po prohraných volbách Hillary a její kampaň obvinily ředitele FBI jménem James Comey ze své prohry. Comey totiž pouhých 11 dní před rozhodující „bitvou“ oznámil znovuotevření vyšetřování jejího užívání soukromého emailového serveru poté, co byly dosud neprozkoumané nové e-maily objevené v laptopu Anthonyho Weinera. Vyšetřování nicméně skončilo stejně jako poprvé úsudkem FBI, že nedošlo k porušení žádných federálních zákonů. Přezkoumání 650 000 mailů jim přitom údajně trvalo 691 200 sekund (8 dní od oznámení vyšetřování po jeho uzavření), což znamená, že jednomu mailu věnovali zhruba 1,6 vteřiny, ačkoliv na tom zřejmě muselo pracovat více lidí či nějaký typ softwaru vyhledávající klíčová slova. Nehledě na výsledek byl Comey okamžitě obviněn, že znovuotevření tohoto případu výrazně poškodilo kampaň Clintonové a její šance na vítězství.

Vítězný Donald Trump během své kampaně vytrvale sliboval, že dostane Hillary za mříže, a to za hlasitého jásotu svých příznivců. Mnozí však čelili kvapnému zklamání, když bezprostředně po vítězství umírnil své názory. Masivní zeď se najednou mohla stát místy jen plotem, což během kampaně absolutně nepřipadalo v úvahu, a Hillary za mříže nikdo neposílá. Lze však argumentovat, že Donald Trump pouze reagoval na okamžitou vlnu odporu, zejména v Kalifornii, kde se lidé vydali do ulic a veřejně skandovali, že Trump není jejich prezident, u toho nezapomněli vybílit či vypálit řadu obchodů a napáchat i jiné škody. Místní autority však nadšeně prohlašovaly, jak jejich lid hrdě vystoupil bránit svá ústavní práva, a to ve zcela civilizovaném stylu.

Trump bezprostředně poté vyzýval ke znovuspojení rozdělené země, a očividně se pokusil situaci uklidnit i částečnými ústupky od svých kontroverznějších slibů. Vyvolal tak brzy dojem, že vlastně každý prezident jen slibuje a skutek pak dozajista uteče, jako vždy.

Tato umírněnost se ovšem, alespoň tedy v některých záležitostech, ukázala být spíš politickým tahem než reálným ústupem od své agendy. Nedlouho poté se totiž pustil do celé řady akcí, jež jeden tábor opěvuje, a druhý znovu považuje za kontroverzní. Například očividné zlepšování vztahů s ruským prezidentem Putinem. To dokazuje například vřelý vánoční dopis, v němž vyjadřuje zájem obnovit vztahy Kremlu s Washingtonem a změnit jeho management. Podotkl v něm, že dobré vztahy těchto dvou zemí jsou klíčové pro stabilitu ve světě.

Popostrčil snad FBI k dalšímu vyšetřování Hillary Clintonové Donald Trump? Foto Wikimedia Commons

Je možné, že se Donald Trump přece jen chystá „předsevzetí“ z kampaně plnit a jeho tým FBI popostrčil. Nicméně to jsou jen spekulace. Realitou zůstává, že FBI tentokrát vyšetřování rozšiřuje i na Nadaci Clintonových – „charitu“, která od bohatých brala a na chudé … nebrala zřetel. A kterou provází ještě víc kontroverze než samotného Donalda.

Deník Daily Caller udělal rozhovor s bývalým vysoce postaveným představitelem soudních orgánů. Ten jim prozradil, že velení FBI nařídilo své větvi v New Yorku pokračovat ve vyšetřování korupce nadace Clinton Foundation. Agentům bylo řečeno, aby pokračovali s již započatým pátráním po jasných náznacích podvodů a nelegálního chování v zainteresované skupině v rámci nadace. „Nebyly žádné instrukce ukončit ani přerušit vyšetřování, naopak, máme v práci pokračovat,“ řekl zmíněný bývalý představitel.

Ten samý člověk také předtím prozradil, že FBI sleduje činnost nadace nejméně v pěti městech: New York, Little Rock, Washington DC, Los Angeles a Miami. Svou údajně dva týdny starou informaci lokalizuje přímo z národní centrály FBI.

Vyvstává otázka, jak Donald Trump zareaguje, pokud se FBI přece jen rozhodne doporučit právní zásahy proti Clintonovým (pokud tedy navzdory postvolební umírněnosti nejednají na jeho popud). Americká politika je teď ještě více nejasná než kdykoliv předtím, a jak prohlásil sám Henry Kissinger, světoznámý diplomat, autor knihy Uspořádání světa a také vysoce kontroverzní figura co se působení v politice a jejím zákulisí týče: Trumpovo prezidentské období přináší nevídané možnosti. Pod tím si nejspíš můžeme představit úplně cokoliv. [/sociallocker]

Regenračné centrum

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího za skvělou cenu.

Stačí-li vám čtení našeho webového magazínu, můžete nás podpořit dobrovolným příspěvkem v libovolné výši. Moc nám to pomůže.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.trueactivist.com/its-back-on-clinton-investigation-re-opened-by-new-york-fbi/https://www.rt.com/usa/370821-kissinger-usa-hacking-russia/http://www.nytimes.com/2016/11/22/us/politics/donald-trump-hillary-clinton-investigation.html?_r=1http://dailycallernewsfoundation.org/2016/12/14/exclusive-fbi-new-york-field-office-told-to-continue-clinton-foundation-probe/?utm_source=feedly&utm_medium=rss&utm_campaign=exclusive-fbi-new-york-field-office-told-to-continue-clinton-foundation-probe