Způsobů, jak pohřbít lidské tělo, je dnes překvapivě mnoho. Některé z nich se člověku mohou zdát opravdu absurdní. Dobrým příkladem takového způsobu je třeba nechat svůj popel slisovat do vinylové desky. Skuteční milovníci hudby, kteří jí oddali celý svůj život, s ní pak mohou splynout i po smrti. Podobných kontroverzních příkladů bychom mohli vyjmenovat více – vystřelení popelu do vzduchu v rámci velkolepého ohňostroje, vysypání popelu na oběžnou dráhu z vesmírné lodi nebo třeba přeměna popele na syntetický diamant.

I takto lidé mohou naložit se svými ostatky. Všechny tyto způsoby nabízejí skutečné firmy a lidé si je doopravdy mohou zaplatit. Pochopitelně se to ale příliš často neděje. Nejenže po těchto pohřebních metodách pravděpodobně lidé až tolik netouží, ale jsou navíc poměrně drahé.

Přejděme ale k možnosti, která se ukázala mít velký potenciál. Jde o projekt dvou italských designérů, nesoucí název Capsula Mundi. Designéři přišli s nápadem, jak nechat z lidského těla vyrůst strom. Je to v podstatě docela jednoduché. Mrtvé tělo se vloží do speciálního obalu spolu se sazenicí vybraného stromu. Ostatky zesnulého poslouží jako výživa pro rostoucí strom, a člověk se tak vlastně stává stromem. První exponát Capsula Mundi byl vystaven už v roce 2003 v Miláně a podle tvůrců je projekt ještě stále v plenkách.

LÍBÍ SE VÁM WEB ŠIFRY? SEZNAMTE SE I S JEDINEČNÝM MĚSÍČNÍKEM ŠIFRA A PŘEČTĚTE SI CELÉ ČÍSLO NA UKÁZKU ZDARMA.

Na jejich oficiální webové stránce italští kreativci upozorňují na problémy s legislativou. V některých zemích totiž zákon pohřbívání tímto způsobem zakazuje. Nápad už ale obletěl mnoho zahraničních webů i tištěných médií. Mluví se především o tom, že je to jeden z nejšetrnějších způsobů pohřbívání k životnímu prostředí, a měl by proto být realizován. Je pravda, že ekologických pohřebních praktik by se určitě dalo najít více. Jen těžko by však tyto praktiky zároveň splnily i neméně důležitý požadavek – čestný pohřeb a vznik jakéhosi památného místa, a to většina lidí při pochování svého blízkého považuje z nějakého důvodu za nezbytné.

Capsula Mundi by oba požadavky splnila. Místo rakve by se pohřbila kapsle a místo kamenné desky se svíčkami by ze země vyrostl živý strom. Představa, že kamenný hřbitov nahradí les, se zamlouvá nejen ekologům, ale i lidem, kteří mají prostě rádi přírodu.

Capsula Mundi by navíc v porovnání s tradičním pohřbem nemusela být ani drahá a zájemců o takový způsob posmrtného odpočinku by se našlo určitě hodně. Pokud nevěříte, zkuste si do Googlu zadat jednoduše „Capsula Mundi“. Ještě než stisknete vyhledat, vyskočí na vás jako první návrh na vyhledávání spolu s tlačítkem „buy“.

rsz_capsulamundi1
Anna Citelli a Raoul Bretzel vymysleli dost originální způsob pohřbívání – z nebožtíka jednoduše vyroste strom…

Až zhasnete, zase se rozsvítíte

Tolik ke stromům, diamantům a vinylovým deskám, ale co „hřbitovní lampa“? Tento projekt se zrodil na Kolumbijské univerzitě a vyhrál cenu pro budoucnost hřbitovů. Je to cena mezinárodní designové soutěže pořádané univerzitou v anglickém městě Bath, konkrétně místním Centrem pro smrt a společnost. Návrh Kolumbijské univerzity představil způsob přeměny lidských ostatků v biopalivo, které se následně použije jako energie pro osvětlení hřbitova. Projekt nese jméno Sylvan Constellation a cílem je nahradit urnu nebo pomník jakýmsi věčným světélkem, které bude plnit funkci památníku a rovněž osvětlení nebo chcete-li lampy. Na veřejnost by se tento projekt měl dostat letos v létě. Za vítězství v designové soutěži si autoři Sylvan Constellation odnesli v přepočtu 170 000 korun. Podařilo se jim přesvědčit porotu, že jejich nápad bude opravdu fungovat. Koneckonců biomasa jakožto zdroj energie není nic nového, například motory na tento pohon už existují.

Otázkou ale zůstává, jak dlouho dokáže energie získaná z lidských ostatků udržet světlo rozsvícené, popřípadě i to, jak by byl takový způsob pohřbívání nákladný.

Lukáš Marek

Zdroje: http://www.mnn.com/green-tech/research-innovations/blogs/british-cemetery-might-be-illuminated-energy-generated-deceasedhttp://www.eurekalert.org/multimedia/pub/110328.phphttp://www.capsulamundi.it/en/