Na mnoha míst v Česku se objevily desítky billboardů a dalších reklamních ploch s nápisy v několika blízkovýchodních jazycích. Poutače děkují Čechům, nikdo ale neví za co. Tedy někdo to ví, ale nechce to říct.

Kampaň si objednala největší česká nevládní organizace Člověk v tísni, která ale nechce v tuto chvíli prozradit její účel. Společnost Bigboard, na jejíchž billboardech se zprávy také objevily, nejdříve nechtěla prozradit, kdo si je objednal. Na dotaz serveru iDNES.cz ale posléze uvedla, že to byl právě Člověk v tísni. „Jedná se o kampaň neziskové organizace Člověk v tísni v několika jazycích,“ uvedl pro iDnes.cz George Kisugite, výkonný ředitel společnosti BigBoard.

Doslovný překlad nápisu na billboardech je podle odborníků „Děkujeme ti, český lide“ či „Češi, děkujeme“. Jen v Praze je takových nápisů nejméně patnáct, po celé zemi pak víc než 50. Kromě billboardů se objevily také na reklamních displejích v metru.

Co tím Člověk v tísni sleduje? „V kampani jsme jeden z partnerů. Zatím můžeme potvrdit jen tolik, že se jedná o pozitivní kampaň a její účel zatím prozrazovat nechceme,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí Člověka v tísni Tomáš Urban. „Věříme, že bude česká veřejnost příjemně překvapena.“

To jsme tedy zvědavi. Člověk v tísni je největší a nejvlivnější českou neziskovkou, která například v roce 2015 hospodařila s rozpočtem ve výši 1,5 miliardy korun. Velkou část rozpočtu získává prostřednictvím dotací a grantů. Největším donátorem jsou zahraniční vlády – americká, britská, německá či francouzská, stejně jako Evropská unie. Hojně přispívá i nechvalně proslulý oligarcha George Soros, který spolufinancuje barevné revoluce a politické převraty po celém světě a podporuje též masivní migraci do Evropy.

Na místě je tudíž při aktivitách této organizace nejvyšší ostražitost. A v případě, že v době, kdy se Evropa potýká s důsledky masivního přistěhovalectví z Afriky a islámských zemí, zdobí Česko billboardy v arabštině či perštině, to platí dvojnásob.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-vid-