Známý český obezitolog s příhodným jménem Svačina se připojil k tvrdému tažení medicínsko-farmaceutického systému proti alternativním metodám léčby. V rozhovoru pro MF Dnes se Štěpán Svačina ostře pustil tentokráte do čínské medicíny. Ačkoli tradiční čínská medicína pomáhá lidem na celém světě tisíce let, podle českého lékaře je to „nesmysl“, a nejen že zpochybnil účinnost například akupunktury, ale užívání čínských bylin je podle něj dokonce „riskantní“. „Všichni přece víme, že čínská medicína u nás je politická záležitost, jde o obchodní snahy,“ řekl v narážce na otevření pracoviště čínské medicíny v hradecké nemocnici. Jak na tohle všechno Svačina přišel, není známo, ale určitě to neříkal jen tak.

Při jeho specializaci na léčbu metabolických poruch by mu nějaká akupunktura mohla být lhostejná, Svačina je však kromě toho předsedou České lékařské společnosti Jana Evengelisty Purkyně. Ta během letošního roku založila komisi pro takzvanou nevědeckou medicínu, což je jeden z dalších způsobů, jak znepříjemnit život nebezpečné konkurenci v podobě léčitelů a alternativních postupů léčby, k níž se uchyluje stále víc lidí, kterým nedokáže pomoct medicína západní.

A proč si vzal pan předseda na mušku zrovna Číňany a akupunkturu, která nesčetněkrát pomohla třeba Jaromíru Jágrovi, jenž mívá potíže s třísly a přesto ve třiačtyřiceti letech září v nejlepší hokejové lize světa NHL?

Inu – jak informovala česká média – zájem o nově otevřenou ambulanci tradiční čínské medicíny ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové je obrovský a pacienty má objednané až do konce června. Kdo má přitom zkušenosti s přístupem a výsledky moderní medicíny – myšleno především v určení příčin potíží a jejich následném léčení neléčení kupou léků –, těžko se může divit, že se hrnou davy k čínskému lékaři, který je přetížen a v Hradci už mu shánějí posilu. Bez ohledu na to, že léčbu nehradí pojišťovny a jen za vstupní vyšetření, kontrolu a pět ošetření akupunkturou pacient zaplatí 4200 korun.

Když vám je zle a běžný doktor vám nepomůže, logicky vyzkoušíte něco jiného. A když zjistíte, že to dává daleko větší smysl a funguje to lépe, zajdete k Číňanovi nebo léčiteli i příště. Pokud ne, už tam nepůjdete. Tak proč takové útoky?

Není třeba si dělat iluze, že to zrovna hradecká nemocnice nedělá rovněž kvůli penězům, ale pokud to pacienti chtějí a pomůže jim to, kde je problém? Možná právě v tom, že přístup klasických lékařů a nemocnic způsobuje stále větší popularitu alternativních léčebných metod. A lékařská obec, která svým naháněním pacientů k léčitelům přichází o těžké miliardy, místo aby udělala něco s úrovní vlastního léčení, snaží se konkurenci vyřídit jinak.

Předseda České lékařské společnosti Štěpán Svačina kromě kritiky čínské medicíny ve zmíněném rozhovoru totiž zmínil rovněž to, že by bylo ideální udělat z alternativní medicíny živnost, k jejímuž dosažení by léčitelé museli splnit státem stanovená pravidla, aby se nemohli „vyvléct z odpovědnosti“. Tím navazuje na slova ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, který už dříve vyhlásil, že chce právně postihovat léčitele, či obdobné výroky prezidenta České lékařské komory Milana Kubka.

Léčitelé přitom dnes v Česku kvůli averzi lékařů de facto neexistují (tato živnost byla na přelomu tisíciletí kvůli obrovské lobby zrušena), i když k nim prokazatelně chodí stále víc lidí. Fungují tak v ilegalitě. Takové řešení, kdy by je například lékaři zastřešovali, což by mohlo být skvělé řešení pro pacienty, lékaři dlouhodobě odmítají, a teď je chtějí, zdá se, zlikvidovat úplně.

Stačilo by, kdyby takový pan doktor Svačina zašel na akupunkturu a následně „šarlatána“ naprášil patřičnému orgánu, že mu nepomohl, ale uškodil, a už by to jelo. Kladivo na čarodějnice jako vyšité.

Pro začátek by možná stačilo, kdyby lékaři začali pořádně léčit a starali se hlavně o své výsledky. Až budou mít takové úspěchy jako ženšen a akupunktura, nebudou se jich muset bát.

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra