Na čínských sociálních sítích se smazala řada obrázků i příspěvků, zmiňujících nebo zobrazujících oblíbeného med milujícího méďu ze světoznámých pohádek. Stalo se tak v neděli a tamní úřady se k tomu nikterak nevyjádřily.

Nicméně existují domněnky. Medvídek Pú byl v minulosti ztotožňován s čínským prezidentem na různých fotkách a vtípcích. Na Twitteru podobné čínské platformě Weibo je ještě pořád možné sdílet obrázky, ale komentáře referující na jméno Medvídek Pú se setkávají s chybovou hláškou, upozorňující uživatele, že se jedná o „nelegální obsah“. Stejně tak zmizely virtuální nálepky s tímto obsahem z oficiální databáze aplikace WeChat.

První přirovnávání prezidenta Si Ťin-pchinga a Medvídka Pú začalo v roce 2013, kdy čínští uživatelé začali obesílat dva obrázky Medvídka Pú a jeho kamaráda Tygra, která se úsměvně shodovala s fotkou, kde podsaditý čínský prezident kráčí s hubenějším a vyšším tehdejším prezidentem USA Barackem Obamou. Následující rok, 2014, se představitel Číny stal terčem spříznění se světoznámým zvířátkem znovu. Na fotografii, kde si podává ruku s japonským premiérem Šinzem Abem, se tentokrát nápadně podobal obrázku, kde si Pú podává ruku s kopytem mrzutého osla Ijáčka. Další rok pokročili vtipálci ještě o úroveň výše, neboť politicko-analytický portál Global Risk Insights označil další dílo za nejcenzurovanější fotografii roku – jednalo se obrázek čínského prezidenta, stojícího na střeše nafintěného nového auta, spárovaný s autíčkem Medvídka Pú.

Jenže tak dlouho se s medvídkem chodí ve džbánu pro med, až se ucho utrhne. Zřejmě se jedná o podobný typ cenzury ve snaze zachovat protagonistům montáží vážnost. Podobně citlivě například reaguje Rusko na obrázky LGBT Putina nalíčeného všemi možnými barvičkami a rtěnkami, nebo také francouzská vláda, která se pokusila zcela vymazat nevzhledný, až tupý výraz na jedné fotce exprezidenta Hollanda. Čínská vláda se ovšem zdá být ještě citlivější. Jak už ale kážou zákony internetu, jakmile se jednou zažije podoba prezidenta s medvídkem, žádná cenzura už kreativce nezastaví…

Mohli bychom Číňany možná litovat nebo se jim škodolibě smát, kdyby se cenzura nešířila jako mor i po Evropě, kde platí, že můžete psát úplně všechno, pokud se to shoduje s agendou našich osvícených vůdců od Angely po Macrona. Jakmile si myslíte něco jiného, už na vás chystají zákony a úřady. Člověka někdy napadne, v čem se vlastně ta demokracie liší od totality? Že by pouze v tom, že nejde na věc silou, zhurta, přímočaře a bez vysvětlování, ale oklikou a úskokem?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: https://www.dailysabah.com/asia/2017/07/17/china-blacklists-winnie-the-pooh-on-social-media