Čína v posledních letech neznepokojuje pouze amerického prezidenta D. Trumpa a jeho následovníky – na všech frontách se chová, nebo začíná chovat jako pravá velmoc. Od výstavby svého monumentálního „boha války“ a generála, který s trochou naděje představuje spíše expanzi ekonomickou, než územní, se Čína jala dělat jeden mocenský krok za druhým. Ne vždy to ale znamená nebezpečí pro starý establishment nebo destabilizaci ostatních mocností, jako například tlaky v Jihočínském moři. Čínská vláda mimo jiné upevňuje svou pozici i zemi rozsáhlými reformami, z nichž mnohé jsou, přinejmenším pro Čínu, velmi pozitivní.

Ministerstvo životního prostředí například konečně řeší velmi závažnou situaci silně znečištěného ovzduší, a to přijetím iniciativy Smog Free Project dánského inovátora Daana Roosegarda a vybudováním největšího čističe vzduchu na světě přímo v centru Pekingu, kde tato moderní 7 metrová věž stojí a hltá 30 000 metrů čtverečních vzduchu, z nějž posbírá až 75% pevných částic. V čištění své země se nepaktují jen s Dány, ale s řadou tamních i západních firem, například i s miliardářem Ivanem Zachem a jeho strojírenských holdingem ZVVZ Group, který pro změnu vyčistí vzduch v Šen-Jangu.

Jedním z nejnovějších pozitivních kroků je intenzivní redukce ilegálního obchodu a pašeráctví, které vede k hubení už tak na pováženou ohrožených druhů. Liu Dongsheng, zástupce hlavy SFA (State Forestry Administration) se k tomu vyjádřil při slavnostní ceremonii spouštění nové kampaně na ochranu přírody. Čína prý zcela zastaví komerční zpracování a prodej slonoviny, a to do konce tohoto roku. Rok minulý přitom, dle vlastních závěrů (takže berme s drobnou rezervou) zredukovala pašování slonoviny na svém území až o úchvatných 80 %. Liu k této informace dodal, že počty kriticky ohrožených druhů v Číně, včetně vzácných druhů pand, aligátorů, tibetské antilopy i ibisů naopak zvolna rostou.

Nic tedy není černé a bílé, a ať souhlasíme s některými čínskými praktikami nebo ne, zrovna ochrana ohrožených druhů či čištění vzduchu vždy zaslouží uznání.

Regenračné centrum

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://news.mb.com.ph/2017/02/27/china-sees-sharp-decline-in-ivory-smuggling-in-2016/, https://www.ecofuture.cz/clanek/sloup-uprostred-pekingu-je-nejvetsi-cistickou-vzduchu-na-svete, http://www.euro.cz/miliardari/miliardar-zach-vycisti-vzduch-v-cine-1307329