Přestože německá média místo informování veřejnosti produkují ve velké míře propagandu a čtenáře se snaží vychovávat v duchu vládní politiky, jak prozradila nedávná studie, jejíž závěry konstatovaly, že německá média v takzvané uprchlické krizi informovala tendenčně a pouze papouškovala to, co chtěli politici v čele s kancléřkou Merkelovou, najdou se i výjimky.

Jednu takovou připomněl nyní i server Novinky.cz, jenž si všiml kritiky, kterou vyvolalo odvysílání jednoho z novějších dílů i v Česku oblíbeného seriálu Místo činu. Komisař Schimanski již sice zemřel, ale jeho nástupci, komisaři Anna Jannekeová a Paul Brix, řeší se stejnou vervou další zapeklité případy.

Jedním z nich bylo napadení muslimky v epizodě Země v naší době, který se točil kolem smrti učnice Melanie při žhářském útoku na kadeřnický salón vyhledávaný migranty ve Frankfurtu nad Mohanem.

Podle dvou významných německých médií byl scénář psán na podporu migrantů, a to tím nejprimitivnějším způsobem. „Poselství je prosté a snadno rozpoznatelné. Migranty příběh zobrazil jako politováníhodné a ušlechtilé, německé postavy jako pochybné a nesympatické. V tomto dílu zašla scenáristická propaganda tak daleko, že tři mladé Němky na ulici napadly a zbily zahalenou muslimku. Dramaturgicky nepodložená scéna měla očividně sloužit jako protiváha k realitě silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem, kdy stovky Severoafričanů zaútočily na ženy,“ napsal ve svém komentáři Helmut Markvart, zakladatel a někdejší dlouholetý šéfredaktor týdeníku Focus s tím, že po fake-news (vylhaných zprávách) přicházejí fake-stories (vylhané příběhy).

Přidal se i Der Spiegel na svém internetovém serveru: „Uprchlíci projevovali na televizní obrazovce mimořádnou vůli integrovat se. Prokazovali, že k nám přišli dřít a přizpůsobit se.“

Jak již bylo zmíněno v úvodu, nedávná analýza týmu profesora Michaela Hallera prokázala, že německá média místo informování veřejnosti provádějí spíše PR vládní politiky, ale jak je vidno, výjimky se občas najdou.

Zajímavé je, že o studii profesora Hallera hojně a jako by nic informovala i česká mainstreamová média, která si s těmi českými v ničem nezadají. Zajímavé je i to, že kritičtější a realističtější hlasy než „každý, kdo nesouhlasí s miliony nelegálních uprchlíků valících se do Evropy, není dobrý evropský člověk“, zaznívají v některých českých médiích výrazněji až poté, co bylo odbornou německou studií zkonstatováno, že realita se od obrazu podávaného německými médii významně liší. Důkazem budiž i tento článek na Novinkách.cz. Když jsem hledal onen komentář Helmuta Markvarta a inkriminovanou epizodu seriálu Místo činu, zjistil jsem, že epizoda odvysílaná a komentář vydán byly již v lednu. (Samozřejmě, na autora mohl text vyskočit až teď a v lednu mu unikl, ale přišel mu tak zajímavý, že ho připomněl.)

Ať tak či onak teď, když už i díky odborné studii víme, že německá média dělají tlačí proimigrační agendu, mohla by se polepšit i ta česká? Hezká představa…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra