První zprávy o velkém požáru v Chile se objevily již začátkem ledna 2017. Oheň nejprve zničil 100 domů v přístavním městě Valparaíso spolu s 50 hektary lesa. Některé domy vyhořely kompletně. Domov muselo opustit zhruba 400 obyvatel. Nejméně 19 lidí se zranilo, mezi nimi i hasiči. Většina z nich byla ošetřena kvůli dýchacím potížím. Valparaíso, „perla Pacifiku“, patří ke světovému kulturnímu dědictví a je to oblíbený cíl turistů.

Oheň se později objevil i ve čtyřech dalších oblastech, které byly prohlášené za místo katastrofy. Jen v oblasti Colchagucha oheň počátkem ledna zničil 20 000 hektarů lesa. Na sociálních sítích se objevily zoufalé zprávy: „Potřebujeme pomoc pro volně žijící zvířata, prosím, pomozte nám“ nebo „naši hasiči již nemohou, pracují ve dne v noci“. Úplně nejhůř zatím dopadlo pětitisícové město Santa Olga, které už bohužel není. Stály tu školy, pošta nebo i hasičská stanice, z toho všeho ale zbyl jen popel. „Nikdo si nedokáže představit, co se v Santa Olze odehrálo. To, co jsme tam zažili, bylo doslova Dantovo peklo,“ řekl britskému The Guardian starosta jednoho z okolních měst.

Příčinou neštěstí bude pravděpodobně velmi horké léto. Po dlouhotrvajícím suchu rozpoutal vítr opravdové ohňové peklo. Na hašení není dostatek vody, chybí rovněž hasiči a hasičská auta nemají ani dostatek pohonných hmot.

V Chile je nedostatek vody i z toho důvodu, že se v zemi usadily velké a převážně zahraniční těžební společnosti, které spotřebují neuvěřitelné množství této stále vzácnější tekutiny, která prostě zákonitě někde chybí.

Mnoho obyvatel se snaží proti ohni bojovat rýčem a lopatou, aby zachránili to málo, co mají. Je to ale marné, oheň nezná slitování. Mnozí lidé trpí respiračními chorobami, jejich domy zničil ohnivý živel a nezůstalo jim nic; pojištění tady nemá nikdo a otázka je, zda by vůbec k něčemu bylo.

Oheň se však stále rozšiřuje. V Chile nyní, za necelý měsíc, zuří 128 lesních požárů. Oheň ničí hlavně centrální a jižní část země a vyžádal si již deset obětí. Vláda katastrofu označuje za jednu z nejhorších v historii země. Obyvatelé celou věc hodnotí poněkud sarkasticky: „Když potřebují naše hlasy, přijdou sem, představí své tváře a očekávají, že je budeme volit. V těchto chvílích tu ale pro nás nejsou.“

Francisco Henríquez, ředitel občanského spolku Orca Chile, který při požárech v zemi pomáhá, hodnotí situaci následovně: „Jde o nejhorší katastrofu za dlouhá léta. Věřím, že tahle tragédie předčila všechny předchozí. Je mnohem horší než veškerá zemětřesení nebo povodně.“

Podle agentury DPA oheň zničil přes 2900 kilometrů čtverečních porostů a dál se šíří. Ze 128 současných požárů se jich asi sedm desítek nedaří dostat pod kontrolu. Při hašení požárů už zemřelo pět hasičů a dva policisté. Jeden zemědělec zahynul, když prchal před požárem a najel do stromu. Boj se živlem i nadále ztěžují vysoké teploty, které sahají až ke 39 stupňům Celsia. Hasičům nepomáhá ani vítr o rychlosti kolem 50 kilometrů za hodinu, který často mění směr. V chilské metropoli Santiagu naměřili ve středu rekordních 37 stupňů a mnohé oblasti i nadále sužuje vlna veder.

Ministr vnitra Mahmud Aleuy se obává, že v následujících dnech mohou kvůli vysokým teplotám, silným větrům a malé vlhkosti vypuknout další požáry. Minulý týden chilská prezidentka Michelle Bacheletová vyhlásila stav nouze. Kromě 5000 chilských hasičů do země přijeli i experti na hašení požárů z Francie a Mexika, pomáhají také ti z Kolumbie.

Na pomoc přiletěl i největší hasicí letoun, předělaný Boeing 747. Vládě ho poskytla chilská emigrantka Lucy Avilésová, která nyní žije v USA. Její manžel je Benjamin Walton, vnuk zakladatele sítě supermarketů Walmart. Rusko na pomoc poslalo letoun Iljušin Il-76, který pojme až 42 tun vody.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroje: The Guardian, Reuters