Každý, kdo si v pátek večer pustil televizní zpravodajství na ČT24, musel být v šoku. Tentokrát však ne jako obvykle z toho, co tato stanice nevysílala, ale co vysílala – živé záběry z Mnichova, kde zrovna probíhal teroristický útok a následné masivní policejní manévry.

Divák měl možnost vidět, kterak po bavorské metropoli zběsile jezdí stovky policejních aut, záchranky, hasičské autobusy, nad městem létají vrtulníky a policisté v panice pobíhají sem a tam a zbraněmi míří na kolemjdoucí. Zřejmě byli informováni lépe než televizní diváci, kterým se nazelenalý a nervózní policejní mluvčí Marcus de Gloria Martins snažil vysvětlit, že o útoku ví jen to, že při něm zřejmě zahynulo šest lidí.

Jenže zároveň úpěnlivě žádal lidi, ať v žádném případě nenatáčejí videa z místa činů a nepíšou na sociální sítě žádné informace o pravém stavu věcí, aby „nepomáhali útočníkům“. Jelikož se ale údaje od svědků událostí značně rozcházely se zprávami od policie a médií, tak, jak je to nejen v Německu zcela běžné, nabízí se spíš otázka, zda tato výzva nepřišla spíše kvůli tomu, aby nebylo poznat, že je situace vážnější a policie a média mají pouze úkol veřejnost uklidnit tím, že to trochu „zaobalí“. I policejní zdroj zprvu uváděl, že jde o něco „velkého“, až pak se to celé výrazně „zmenšilo“.

Svědkové událostí hovořili o desítkách mrtvých, střelbě v různých částech města a vícero útočnících. Výsledek? Oficiálně je mrtvých deset a útočníkem osmnáctiletý student původem z Íránu, který spáchal po útoku sebevraždu, a, jak už bývá tradicí, léčil se na psychiatrii a bral antidepresiva. Šéf bavorské policie samozřejmě ještě dodal, že útok nesouvisí s otázkou uprchlictví. Problém je, že této pohádce odporují jak televizní záběry a videa svědků, tak dřívější prohlášení úřadů a policistů a hlavně to, co prováděli policisté v ulicích. To by hoch musel být superman, ne šílenec, aby to všechno stihl.

Přečtěte si všechna čísla měsíčníku Šifra v digitální verzi, která dosud vyšla a budou vycházet v následujících šesti měsících, za pouhých 260 Kč!

Vyvstává zde i celá řada dalších otázek, které tuto verzi přinejmenším problematizují. Proč bylo evakuováno celé hlavní nádraží, přičemž nikdo nevěděl proč? Zataženy byly dle českého novináře, jenž byl na místě, rolety a nebylo ani vidět dovnitř. Proč byla zastavena celá veřejná doprava v Mnichově a zakázán vjezd vozů do města? Proč byly povolány posily z dalších spolkových zemí, a dokonce z Rakouska? Pokud byl útočník jeden a byl na útěku, jak tvrdili policisté, proč jich stovky zoufale pobíhaly kolem obchoďáku a nevpadli dovnitř?

Jedno video kolemjdoucího zachycuje střelce před restaurací McDonald´s, který chladnokrevně pálí do davu a připomíná spíš vojáka či cvičeného zabijáka. Další video zachycuje útočníka na střeše nákupního centra. Jak to všechno zvládl, aniž by ho nikdo z těch tisícovek policistů nechytil? A jak mohl střílet i v jiných částech Mnichova?

Ať tak či onak, již delší dobu víme, že policie a úřady mají za úkol neinformovat o pravém stavu věcí v Německu. To je jisté minimálně od Silvestra, kdy se snažily ututlat hromadné sexuální útoky imigrantů na ženy. Řadoví policisté přiznávali, že nesmějí o zločinech migrantů pod pohrůžkou trestů informovat. A nezachránil to včera ani mnichovský policejní prezident Hubertus Andrä, který řekl: „Tento brutální a smutný případ nedává podnět k tomu, abychom se cítili méně bezpeční.“ Tomu nemůže věřit snad ani Angela Merkelová.

Rabování, přepadení a znásilnění jsou v Německu na denním pořádku, jen se o tom nemluví v celostátních médiích, v omezené míře pouze v regionálních. Jak zaznělo v pátečním vysílání ČT24, z 1 200 000 loňských přistěhovalců pracuje 30 000, což je už slušná „humanitární“ katastrofa. Šifra pořídila v novém čísle, které právě vyšlo, z Německa exkluzivní reportáž s názvem Islámská republika Německo?, kde si můžete přečíst, co si o všem myslí lidé, kterých se na názor dosud nikdo neptal – řadoví Němci. Časopis si můžete přečíst i elektronicky.

Vzhledem k probíhající cenzuře je každopádně třeba počítat s tím, že realita je horší, než se uvádí, abychom pak nebyli zbytečně překvapeni. Mně včera stačilo pár hodin sledovat vyděšené německé policisty…

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra