České matce v Norsku ukradl děti i pedofilní psychiatr z Barnevernetu. Bude Istanbulská úmluva stejný průšvih?

Ten příběh mnohým konečně trochu otevřel oči. V uplynulých dnech hýbala evropskou veřejností kauza norského dětského psychiatra Jo Erika Broyna, kterého 20 let zaměstnávala nechvalně proslulá sociální služba Barnevernet.

Ta by oficiálně měla děti chránit, ale praxe se zvrhla v pravý opak – každá rodina by se před touto institucí měla mít na pozoru, neboť hrozí, že jí bezdůvodně ukradne děti a ty skončí b§h ví kde, jako se to stalo Češce Evě Michalákové.

Evě Michalákové Barnevernet doslova ukradl děti v roce 2011 Barnevernet s odůvodněním, že existuje podezření, že byli oba synové vystaveni psychickému a fyzickému násilí. Pětiletý Denis a dvouletý Michal byli ihned umístěni do pěstounské péče a po sporadických návštěvách je od roku 2014 matka již nespatřila, a to přesto, že policie konstatovala, že se nic, z čeho rodinu Barnevernet podezříval, nestalo. Norský soud odmítl (!) syny vrátit, neboť si prý už „vybudovali vazby“ v norských rodinách, kam byli umístěni. Norský stát prostě české matce regulérně ukradl dvě děti.

Kauza byla díky boje matky o děti hojně medializována a do případu se vložili například i čeští europoslanci Petr Mach či Tomáš Zdechovský nebo poslankyně Jitka Chalánková, kteří se jí snažili nějak pomoci, ale například někdejší ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která se měla v tomto případu bít jako lev, prohlásila, že není důležité, kde děti žijí, a vyslovila se pro to, aby zůstaly v Norsku. Že by proto, že norské fondy posílají do Česka miliardy?

Nyní případ nabral zcela jiný rozměr, neboť se potvrzují obavy kritiků, že Barnevernet není žádná sociální péče, ale zastřešení pro obchod s dětmi a jiné hrůzy. Ukázalo se, že jeden z psychologů Barnevernetu, který měl na kauzu Michaláková vliv, je pedofil.

Jo Erik Broyn přitom rozhodoval o osudech tisíců dětí. V dubnu byl ale odsouzen za stahování obrovského množství té nejotřesnější dětské pornografie, jakou si dovedete představit. Policie u muže našla dvě stě tisíc fotografií a dvanáct tisíc videí například se záběry, na nichž dospělí muži znásilňují kojence.

Ideální kvalifikace do Barnevernetu, jen co je pravda. Úřad krade děti zcela běžně a paní Michaláková není jediná. Jde o důmyslný systém, kdy se děti napřed seberou na základě smyšlené záminky nebo jakéhosi pofidérního podezření, a když se ukáže, že je to blbost, Barnevernet nebo soud řekne, že po takové době, než se to vyšetřilo, už jsou děti zvyklé u pěstounů a vracet se nebudou.

Kde ale děti končí a jak se s nimi zachází, už se nikdy nikdo nedoví. Ale případ, kdy dělal posudky na děti úchylný psychiatr, který je může teoreticky přidělovat svým pedofilním kámošům nebo být zainteresován v obchodu s dětmi, naznačuje mnohé. Ono taky kdo normální by mohl pracovat na úřadě, který krade děti pod takovými falešnými záminkami, jako že psycholog (možná tenhle pedofilní sadista) vypozoroval, že matka neumí uvařit dostatečně nutričně hodnotnou omeletu a krájí dítěti chleba na příliš tlusté krajíce; dítě se na ulici usmívá na cizí lidi a navazuje s nimi oční kontakt; matka je na vozíku a nemůže s dětmi běhat nebo je v zimě naučit lyžovat, nebo že matka sama byla odebrána Barnevernetem a vychovávána v pěstounské rodině, a nechápe tak podstatu rodičovství…

Podobná „péče“ se brzy může ještě vylepšit a rozrůst. Pro celou Evropu je připravena Istanbulská úmluva. To bude pro všechny zvrhlíky světa teprve ten pravý ráj. Ženy a děti se již jistě těší, jak budou zase jednou ochráněni.

Aktuální číslo si můžete objednat v našem eshopu.

Velké téma o Istanbulské úmluvě vyjde již příští týden v nové Šifře. Tištěné či diditální předplatné můžete objednávat zde.   

Milan Vidlák, časopis Šifra