Centrum Londýna zažilo ve středu další ze série brutálních útoků v Evropě, které mají společný jmenovatel – najetí vozem do davu nic netušících lidí. Londýnský útok si vyžádal čtyři mrtvé a desítky zraněných. Řidič nejdříve srazil několik lidí na Westminsterském mostě. Poté, co narazil do plotu, ubodal ochranku parlamentu. Policisté ho zneškodnili střelbou, muž následkům zranění podlehl.

Zatímco česká média se ještě ve středu večer vesměs zmiňovala stále o útočníkovi, ta zahraniční již vraha stihla identifikovat jako islamistického kazatele Abu Izadeena a vzápětí přiznat, že se spletla a Izadeen to být nemohl, neboť sedí podle všeho v base.

Deník Independent už článek, který identifikoval jako útočníka Izzadeena, stáhl. Mezitím to ale stihla opsat britská i zahraniční média od TV Nova přes Berlinjournal po Russia Today.

Nyní je třeba vyčkat, až jedny fake news vystřídají zase jiné fake news. Ať už to byl ale kdokoli, svědkové prý podle médií mluví o „černochovi s bradkou“. Nebo to byl jen „muž v černém“, jak referují jiná média? Případně snad černý muž v černém? Věřte dneska médiím…

Aktualizace k 23. 3., 10.35: Policie identitu útočníka zřejmě po celou dobu zná, ale nechce ji veřejnosti prozradit. Jisté ale je, že šlo o islamistický teroristický útok. Podle britské premiérky Theresy Mayové zaútočili ve středu odpoledne v centru Londýna teroristé s cílem zasáhnout britské hodnoty „svobody, demokracie a svobody slova“. Jakýkoli pokus zaútočit na ně „násilím a terorismem“ je ale podle ní „odsouzen k neúspěchu“. Záleží zřejmě na úhlu pohledu… 

Aktualizace k 23. 3., 18.21: Tak už se Scotland Yard vyjádřil a zveřejnil identitu atentátníka. Nebyl jím Abu Izzadeen, ale Khalid Massood. Taky Brit jak poleno. „Policii byl znám a měl pestrou trestní minulost,” prohlásil policejní mluvčí. Premiérka Mayová přiznala, že Masooda v minulosti prověřovala kontrarozvědka MI5 kvůli podezření na extremismus; Masood měl rovněž u policie záznam kvůli nezákonnému držení zbraní. 

Oběti prý navíc nebyly čtyři, ale tři, čtvrtou je sám útočník. 

Mezitím chtěl najet další atentátník do lidí v Antverpách. Muslim Mohamed R., severoafrického původu. Policie jej včas zneěškodinila. Premiér Charles Michel řekl, že Belgie zůstává „bdělá“.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

-vid-