Speciální prokurátor obvinil Tibora E. Rostase z „konspiračního“ webu Zem a Vek za hanobení národa. Tibor Rostas, šéfredaktor časopisu Zem a Vek, je obviněn z trestného činu souvisejícího s extremismem kvůli článku Klín Židů mezi Slovany. Podle informací Denníku N u něj v tuto chvíli probíhá domovní prohlídka.

Trestní oznámení na Rostase podal již loni v létě ředitel nadace Zastavme korupci Pavel Sibyla. Sibyla v trestním oznámení popsal, kterak Rostas v textu cituje několik nežijících osobností slovenských dějin v souvislosti se Židy. „Už generace štúrovců a slovenských národních buditelů si velmi jasně uvědomovala, jaké mimořádné nebezpečné rozkladné síly na Slovany, ale konkrétně i na Slováky působí, aby je morálně i materiálně položily na kolena,“ napsal Rostas v článku.

Podľa Sibyly tím, že Rostas v článku cituje jen osobnosti, které otevřeně projevovaly své antisemitské názory, vytváří ve čtenáři dojem, že šlo o názory převažující a běžné mezi slovenskou inteligencí přelomu 19. a 20. století.

Sibyla se domnívá, že Rostas podněcuje svým článkem nenávist vůči skupině lidí – konkrétně vůči lidem se židovským původem.

Tibor Rostas je známý tím, že se ve svém měsíčníku Zem a Vek nevyhýbá ani kontroverzním tématům a věnuje se i věcem, o kterých mainstreamová média neinformují.

Rostasův případ ale na Slovensku zastiňuje neblahý osud jiného novináře, investigativního reportéra Jána Kuciaka, který pracoval pro zpravodajský portál Aktuality.sk. Denník N s odvoláním na slovenské ministerstvo vnitra napsal, že byl mladý žurnalista zavražděn o víkendu ve svém domě v jeho domě ve Veľkej Mači společně se svou partnerkou. Sedmadvacetiletý Kuciak se v poslední době věnoval případům lidí, kteří jsou podezřelí z daňových podvodů. Šifra o tom informovala zde.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-