Speciální prokurátor obvinil Tibora E. Rostase z „konspiračního“ webu Zem a Vek za hanobení národa. Tibor Rostas, šéfredaktor časopisu Zem a Vek, je obviněn z trestného činu souvisejícího s extremismem kvůli článku Klín Židů mezi Slovany. Podle informací Denníku N u něj v tuto chvíli probíhá domovní prohlídka.

Trestní oznámení na Rostase podal již loni v létě ředitel nadace Zastavme korupci Pavel Sibyla. Sibyla v trestním oznámení popsal, kterak Rostas v textu cituje několik nežijících osobností slovenských dějin v souvislosti se Židy. „Už generace štúrovců a slovenských národních buditelů si velmi jasně uvědomovala, jaké mimořádné nebezpečné rozkladné síly na Slovany, ale konkrétně i na Slováky působí, aby je morálně i materiálně položily na kolena,“ napsal Rostas v článku.

Podľa Sibyly tím, že Rostas v článku cituje jen osobnosti, které otevřeně projevovaly své antisemitské názory, vytváří ve čtenáři dojem, že šlo o názory převažující a běžné mezi slovenskou inteligencí přelomu 19. a 20. století.

Sibyla se domnívá, že Rostas podněcuje svým článkem nenávist vůči skupině lidí – konkrétně vůči lidem se židovským původem.

Tibor Rostas je známý tím, že se ve svém měsíčníku Zem a Vek nevyhýbá ani kontroverzním tématům a věnuje se i věcem, o kterých mainstreamová média neinformují.

Rostasův případ ale na Slovensku zastiňuje neblahý osud jiného novináře, investigativního reportéra Jána Kuciaka, který pracoval pro zpravodajský portál Aktuality.sk. Denník N s odvoláním na slovenské ministerstvo vnitra napsal, že byl mladý žurnalista zavražděn o víkendu ve svém domě v jeho domě ve Veľkej Mači společně se svou partnerkou. Sedmadvacetiletý Kuciak se v poslední době věnoval případům lidí, kteří jsou podezřelí z daňových podvodů. Šifra o tom informovala zde.

Regenračné centrum

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-