Ve stínu mediální přestřelky mezi Donaldem Trumpem, který se do Kim Čong-Una opřel nejednou prostřednictvím Twitteru, a zmíněným severokorejským diktátorem, se odehrálo něco ještě absurdnějšího přímo na jeho dvorku. Jsme svědky toho, jak s informacemi nakládají západní média, ale co se nám nepoštěstí zaznamenat, jsou díla, jež vyplodí tamní televize.

Kim už byl podle místních médií ledačím. Údajně je majitelem jaderné zbraně, podle státních médií tento korpulentní vladař tráví volný čas túrami do hor a také, jak se nechala slyšet dávno, umí ovládat počasí. Když podle Korejské centrální zpravodajské agentury Kim vystoupil na 2750 metrů vysokou horu, která je, jak popisuje, místem zmítaným sněhovými vánicemi (zejména v prosinci), počasí na jeho přítomnost mělo zareagovat. V přítomnosti „jeho Velikého vůdce“ se uráčilo přestat sněžit a zcela se vyčistila obloha od poslední mráčku, aby tak příroda mohla připravit impozantní scenérii s Kimem přímo na vrcholu.

„Byla to samozřejmě poklona Kimovi,“ prohlásila agentura, „který ovládá přírodu.“ Nejedná se zdaleka o jediný nadlidský atribut, kterými místní média lid nakrmila. Kim údajně s týmem vědců vytvořil zázračný lék, jenž s jediným vpíchnutím vyléčí AIDS, ebolu, mnoho druhů rakovin, nemoci srdce, impotenci, rýmu, „neduhy z užívání počítače“ (ať už to znamená cokoliv), epilepsii, celou řadu dalších nemocí i stárnutí.

Diktátor také prý uměl řídit vůz od 3 let a od 9 let se stal skvělým a závodním námořníkem. S týmem archeologů posléze našel sídlo jednorožce, což zní ještě šíleněji, ale jedná se o poměrně šikovnou kulturní referenci prastarého korejského krále jménem Tongmyŏng, který kdysi dávno učinil stejný objev. Mluvíme-li o jednorožcích – když se Kim narodil, na obloze se prý měla objevit dvojitá duha.

Realita, světe div se, je ovšem pro slavného vůdce o hodně temnější. Dost temná na to, aby se otevřeně hovořilo o jeho odstranění prostřednictvím tajných služeb i diskutovalo o budoucím válečném konfliktu. Čína na vývoj událostí reaguje po svém. Nejdříve začala krok po kroku rozvazovat předtím velice úzké vztahy. V dubnu tohoto roku například zcela přerušila import severokorejského uhlí. V diplomacii také dala najevo, že už o tento pozůstatek Studené války příliš nestojí a tamní režim již za každou cenu bránit nemusí.

Nyní se dokonce připravuje na rozpad režimu či masovou dezerci tamních vojáků. Určené jsou pro to tři vesnice a dvě města v autonomním kraji Čchang-paj, pohoří mezi Severní Koreou a Čínou. Právě zde se očekává masová migrace, pokud k podobnému scénáři dojde. Za účelem ulevit této oblasti případnému nátlaku uprchlíků tak zde vzniká pět různých uprchlických center, ministr zahraničí Lu Kchang to ovšem popřel s tím, „že o ničem takovém neví“. Uniklý dokument státem vlastněné telekomunikační společnosti China Mobile ale naznačuje pravý opak. Zmíněných pět táborů mělo být údajně podrobeno inspekci 2. prosince a zmíněné obytné oblasti označené jako kritická místa v případně migrace.

Takový scénář nicméně není v čínském zájmu, ale očekávat rozumnou diplomacii mezi Kim Čong-unem a Donaldem Trumpem je asi scestnější než věřit tomu, že ovládají počasí.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Regenračné centrum

Zdroje: http://www.nzherald.co.nz/world/news/article.cfm?c_id=2&objectid=11957987 https://www.express.co.uk/news/world/891111/North-Korea-China-Kim-Jong-un-USA-Xi-Jinping-Changbai-County-Donald-Trump-Beijing