Interview s vrchním katarským představitelem, který světu sdělil docela jiný příběh o tom, jak začala válka v Sýrii, se začalo šířit arabskými sociálními sítěmi. Během stejného týdne se na internet dostaly skrze WikiLeaks dokumenty z agentury NSA, které potvrzují, že ozbrojená syrská opozice plnila přímé rozkazy zahraničních vlád, a to již od počátku celého syrského konfliktu.

K tomu ještě přispěl syrský analytik a ekonomický poradce s údajnými konexemi na syrskou vládu, který celou akci nazval jako „koordinovanou spolupráci mezi zeměmi za účelem destabilizovat nezávislou zemi, a to včetně možné podpory ze strany an-Nusry či al-Káidy“. Zatímco se syrský konflikt uklidňuje, více a více znepokojivých, leč nepřekvapivých informací vyplývá na povrch z různých zdrojů, ať už jsou to samotní Arabové, nebo úniky z WikiLeaks.

Nejedná se ovšem vždy o informace žádoucí. Oficiální příběh o Sýrii totiž nápadně připomíná ten o Libyi či Iráku, a je zřejmé, že hra na dobro a zlo je ohraná a hlavně zcestná. Získané e-maily i vypuštěné dokumenty naznačují totéž – a totiž že se jednalo o plánovaný pokus sesadit Asadovu vládu a nahradit ji jiným, cizím zájmům přátelštějším režimem.

Je zajímavé a důležité podotknout, že mnohé náznaky a informace, které by mohly možné vysvětlení syrské krize potvrdit, lze pozorovat ve vnitřním boji GCC (Gulf Cooperation Council, Rada pro spolupráci v Perském zálivu), kde se především představitelé Saúdské Arábie a Kataru, dřívější spojenci, horlivě a vzájemně obviňují z podpory terorismu, přesněji řečeno z financování Islámského státu i teroristů z al-Káidy (je úsměvné dodat, že obě zmíněné země terorismus podpořily a podporují). Julian Assange se prostřednictvím tweetu vyjádřil o uniklém dokumentu z roku 2013, kde Saúdská Arábie přímo nařizuje „rebelům“, aby napadli Damašek.

Nejvýznamnějším zdrojem je teď ovšem bývalý premiér Kataru Hamad bin Jassim bin Jaber Al-Thani, který u operací v Sýrii zastupoval Katar až do roku 2013. Al-Thani popsal tažení proti Asadovi a jeho sympatizantům jako „lov na zvěř“ (použil slovo z místního dialektu „al-sayda“, což naznačuje lov zvířat pro pouhý sport). Přestože rázně popřel obvinění, že by on či jeho země podporovali ISIS, naznačil přímé spojení zemí v Zálivu a podpory al-Káidy v Sýrii už od počátku celého konfliktu, a dokonce prohlásil, že Katar má k dispozici „plnou dokumentaci“, jež dokazuje, že válka byla naplánována čistě za účelem změny syrského režimu.

Al-Thani také prohlásil, že zatímco země Perského zálivu džihádisty v Sýrii zbrojily, prováděly tak se souhlasem Turecka a podporou Spojených států: „Nechci zacházet do detailů, máme plnou dokumentaci o tom, že jsme převzali velení.“

Proč s tím expremiér přišel zrovna teď? Je možné, že se jedná o akt pomsty vůči Saúdské Arábii, o níž se Katar v nedávné vnitřní krizi vyjádřil jako o zemi, která se k nim otočila zády. Na druhou stranu to vůbec neznamená, že nemá pravdu; je známo, že kdejaký diktátor ani Arabům, ani Američanům příliš nevadí, dokud je ochotný jít jim v mezinárodních pletkách na ruku, stejně jako tomu bylo s Husajnem či Kaddáfím.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.zerohedge.com/news/2017-10-28/shocking-viral-interview-qatar-confesses-secrets-behind-syrian-war http://www.zerohedge.com/news/2017-08-28/journalist-interrogated-fired-story-linking-cia-and-syria-weapons-flights http://www.zerohedge.com/news/2017-09-14/you-rabid-dogs-watch-sreaming-arab-league-members-accuse-each-other-terrorism