Premiérka Theresa Mayová v úterý poodhalila základní strategii při vyjednávání odchodu z Evropské unie. Potvrdila odchod z jednotného evropského trhu a přislíbila větší ochranu hranic. Spojené království podle ní v rámci vystoupení z Evropské unie opustí i jednotný evropský trh a celní unii. A to i přes to, že prioritou Londýna bude dojednat novou dohodu o volném obchodu. Mayová v projevu prozradila 12 principů, kterými se bude vyjednávání s EU řídit. Skutečná podoba odlučování se bude odvíjet od výsledku těchto rozhovorů.

V asi nejzajímavější pasáži svého projevu Mayová uvedla, že si Británie vyjedná zvláštní obchodní dohody s Evropskou unií. Neznamená to však, že Británie zůstane na jednotném evropském trhu. „Zůstat členem tohoto trhu by znamenalo, že musíme být svázáni evropskými zákony. Ve výsledku bychom tedy prakticky Unii neopustili,“ vyvrátila častý argument příznivců EU, že členství v Evropské unii je nezbytným předpokladem volného obchodu uvnitř kontinentu. S tímto krokem podle ní souvisí i radikální snížení množství peněz, které Londýn bude v následujících letech posílat do společné evropské pokladny.

Předsedkyně britské vlády také uvedla, že chce mít její země kontrolu nad imigrací. „Vzkaz voličů je jasný – brexit znamená mít pod kontrolu počet lidí, kteří přicházejí z EU. Chceme, aby všichni mohli studovat a pracovat v Británii, ale musí to být dobře naplánované, aby náš imigrační systém mohl fungovat. Chceme mít kontrolu nad tím, kolik lidí z EU přichází do Spojeného království. Když je ten počet příliš vysoký, zatěžuje náš systém. V posledních deseti letech imigroval do Británie rekordní počet osob, zatěžují infrastrukturu, školství, škodí mzdám,“ řekla premiérka.

Mayová také oznámila, že se při vyjednávání v následujících měsících zaměří na několik základních okruhů. Prvním bodem bude převzetí legislativy EU. Následně parlament rozhodne, které části si ponechá. „Británie musí opět převzít kontrolu nad svými zákony. Budeme tak silnější,“ prohlásila.

Mayová zároveň varovala evropské partnery před případnou snahou prosazovat dohodu, která by měla být jakýmsi trestem pro Británii a odrazovat další země od odchodu z Unie. Londýn si přeje přátelské vztahy s EU, ale na podobnou dohodu by nepřistoupil. Britská premiérka by podle svých slov raději opustila EU bez jakékoli obchodní smlouvy než s nevýhodnou dohodou.

Mayová už dřív slíbila, že odchod Británie z unie spustí před koncem března. Pak bude mít dva roky na to, aby vyjednala jeho konkrétní podmínky.

Aktualizace 17. 1. 19:45: Pozoruhodnou reakci na projev britské premiérky Theresy Mayové předvedl německý vicekancléř Sigmar Gabriel: „Je jasné, že Londýn nebude vyzobávat rozinky, neboť pro přístup na jednotný evropský trh je třeba být i součástí politické unie.“ Máme tomu rozumět tak, že kdo nebude poslouchat Němce, platit jim miliardy a sekat latinu, nemůže volně obchodovat? Anebo byl celý ten bruselský kolos po celou dobu jen zástěrkou a záminkou pro to, jak „vykastrovat“ národní státy? Politická a obchodní unie jsou totiž dvě naprosto odlišné věci. Tak aspoň že to víme…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

-vid-