Univerzity, jež zavedly takzvaný „safe-space“ a další opatření, kde chrání studenty před nepříjemnými názory, mají v Británii podle všeho utrum. Chystá se totiž první vládní intervence za 30 let, alespoň dle slov ministra školství.

Vzhledem k současné politicky korektní atmosféře na britské mediální, politické i akademické půdě je poměrně nečekané, že se k takovému kroku ministerstvo uchýlilo. Se znalostí detailů už se ovšem o takovou záhadu nejedná. Sam Gyimah, zmíněný ministr, se ke kroku rozhodl zejména na základě postoje vůči LGBT skupinám a gayům na některých univerzitách.

Slovy ministra Gyimaha, univerzity musí ukončit svou „institucionální nesnášenlivost“ vůči názorům, které se jim zrovna nelíbí, a upřednostnit tak svobodu slova a projevu. Ačkoliv jako příčina zásahu sloužily pokusy o cenzuru aktivistů pro práva gayů ši feminist(k)y, intervence se (alespoň teoreticky) týká i například cenzury konzervativních řečníků, kteří se zejména na Západě poslední dobou o svou svobodu slova velmi obávají.

„Společnost, ve které lidé cítí, že mají právo zakazovat jiným lidem vyjadřovat své názory na kampusu jen proto, že se jedná o názory nepopulární nebo nevhodné, je vskutku děsivé,“ dodal Gyimah. „Je tu riziko fanatické interpretace nespecifických pravidel takovým způsobem, který škodí legálnímu svobodnému projevu na kampusu.“

V současné době musí tamní univerzity fungovat v souladu se zákonem Equalities Act a také podléhají univerzitním regulátorům a OFS (Office For Students). Řada těchto vlivů je právě příčinou, proč ke zneužívání zákonů a pravidel dochází. Ministerstvo v návaznosti na tento problém přislíbilo soubor nových pravidel, jež mají vrhnout světlo na nejasná zákoutí platných zákonů jak pro studenty, tak pro univerzity.

Zatím se ovšem přece jen zdá, že se jedná o další tažení ve prospěch nových hnutí spíše než o upřímnou snahu dopřát svobodu slova všem. Jako příklady byly uvedeny žádosti studentů z univerzity v Cardiffu, kteří si nepřáli slyšet komentáře feministické autorky Germaine Greerové o transgenderech a stejný případ se odehrál s Peterem Tatchellem, dlouholetým vedoucím kampaní za práva homosexuálů.

Uvidíme, co se z tohoto rozhodnutí vyklube, ale alespoň teoreticky se jedná o skvělou věc. Jen je třeba sledovat, jestli nejde o podfuk neboli o předvoj něčeho jiného, mnohem méně vznešeného.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.telegraph.co.uk/education/2018/05/03/universities-no-platform-controversial-speakers-will-face-government/