Za „největší útok na Amazonii za posledních 50 let“ označil opoziční senátor Randolfe Rodrigues pokus brazilského prezidenta Michela Temera o zrušení amazonské rezervace Renca (Reserva Nacional do Cobre e Associados). Temer tak učinil na konci srpna vydáním dekretu. Zrušil jím rezervaci o rozloze asi 46 000 kilometrů čtverečních, což je srovnatelné například s rozlohou celého Dánska nebo Švýcarska.

Těžařům chtěl Temer zpřístupnit asi 30 % území této rezervace. Dekret však týden nato pozastavil brazilský federální soud s tím, že je protiústavní. O takovém kroku má podle rozhodnutí soudce právo rozhodovat pouze brazilský parlament. Temer prý navíc porušil práva domorodých obyvatel, kteří v rezervaci žijí, a ohrozil samotný prales. Soud rozhodl ve prospěch právníka a univerzitního profesora Antonia Carlose Fernandese, který se rozhodl, že bude prezidentský dekret žalovat. „Jsem obyčejný občan a nyní mám jistotu, že obyčejný občan může mít velkou sílu,“ řekl právník listu The New York Times.

Skoro to vypadá, že si brazislký prezident opravdu nemůže dělat, co se mu zlíbí, a může ho zastavit žaloba od běžného občana. To ale zatím bohužel není jisté. Jeho vláda už oznámila, že se proti rozsudku bude bránit, a případ pravděpodobně poputuje k dalšímu soudu. Jak celý spor skončí, si nikdo netroufne odhadnout, jedno je ale jasné – jestli vyhraje Temer, pro Amazonský prales to nebude dobré.

Rezervace Renca je bohatá na zlato, měď, železo i jiné kovy, zájem těžařů je proto vysoký. Brazilské úřady se už při vydání dekretu bránili kritice tím, že zrušení rezervace přinese do země nové investice, bohatství i nová pracovní místa pro brazilský lid. Slibovali také, že nedotčeno zůstane v rezervaci celkem devět chráněných oblastí i místa obývaná domorodci. To ale pochopitelně nikoho příliš neuklidnilo – každému je jasné, že těžba minerálů je s nějakým šetrným způsobem, který by les neponičil, neslučitelná.

Maurício Voivodic z brazilské pobočky Světového fondu na ochranu přírody varoval před značnými škodami, jaké by těžba v rezervaci mohla napáchat. Ztráty na biologické rozmanitosti, úbytky lesů, ničení vodních zdrojů a tak dále a tak dále. Pohrozil také, že pokud bude brazilská vláda na zrušení rezervace trvat, setká se s mezinárodním odporem.

Po vlně kritiky Temer zřejmě usoudil, že takhle „natvrdo“ si své asi neprosadí, a tak nahradil původní dekret novým zněním. Doplnil ho o opatření na ochranu přírody. Nová vyhláška zakazuje těžbu v oblastech, kde žijí domorodci, a na celou těžbu by podle ní měla dohlížet speciální komise. Podstata dekretu ale pochopitelně zůstává stejná, jde pouze o kosmetickou pseudozměnu, která je jen, jak se říká, na oko.

O osudu rezervace Renca není rozhodnuto ani zdaleka a je stále v ohrožení. V očekávání jsou další soudní tahanice, které bude sledovat celý svět. Temer svým dekretem přilil olej do ohně v už tak dost neklidné době, jakou Brazílie zažívá.

Prezidentem je něco málo přes rok a už má na krku řadu obvinění z úplatků a zneužívání pravomocí. Letos v květnu při demostracích v hlavním městě vyšly do ulic desetitisíce lidí a požadovaly odstoupení prezidenta Temera. Důvodem byla zvuková nahrávka dokazující korupci. Rozbouřený dav poničil několik státních budov, a dokonce zapálil budovu ministerstva zemědělství.

Šestasedmdesátiletý Temer se ale nenechal zvyklat. Amazonský prales to v souboji s tímto mužem nebude mít snadné.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Lukáš Marek, časopis Šifra