Bratr Baracka Obamy Malik, který žije v Keni, vyzval veřejnost k bojkotu mainstreamových médií, protože zprávy, které podle něj produkují, jsou „zfalšované“. On tedy konkrétně použil termín „fake news“, v překladu falešné zpravodajství.

[sociallocker id=“94522″]

Je to zároveň i formát některých zábavných televizních show. Nejslavnějším představitelem žánru fake news je komik Jon Stewart, jehož satirický pořad The Daily Show do loňského roku, kdy skončil, sledovaly miliony diváků.

Stewart a jeho falešní korespondenti prostě bavili lidi tím, že zpochybňovali zprávy, které čtou reportéři normálních zpravodajských pořadů, dělali si z nich legraci a říkali, jak to asi je doopravdy. Fake news neboli falešné zpravodajství přitom pro Američany získalo stejnou, ne-li větší váhu než zpravodajství skutečné. Týdeník Time Stewarta zařadil v roce 2005 mezi stovku nejvlivnějších mužů a napsal, že je „jedním z mála, kdo představuje skutečné demokratické hodnoty“.

Malik Obama to ale zřejmě jako pochvalu nemyslel. Na svém Twitteru se ostře opřel do předních amerických médií jako CNN, MSNBC nebo The New York Times a obvinil je ze zaujatosti proti Donaldu Trumpovi. Na to si ostatně v kampani i po svém zvolení stěžoval samotný nově zvolený prezident Trump.

Obama na Trumpovy nespokojené tweety zareagoval připojením jednoho článku z NY Times a komentáři jako  „zkorumpované a nepoctivé New York Times“. Stejně tak nešetřil televizi CNN, o níž napsal, že má „nulovou kredibilitu“.

Obama Trumpa podpořil již v červenci, kdy o jeho rozhodnutí volit jej (kromě keňského má i americké občanství) informoval New York Post.

„Mám rád Donalda Trumpa, protože mluví od srdce,“ řekl Malik Obama New York Post, „udělat Ameriku znovu velikou je skvělý slogan. Rád bych se s ním potkal. Pan Trump nabízí něco nového a svěžího,“ dodal Afroameričan.

To Malikův bratr Barack má z celkem pochopitelných důvodů mainstreamová média rád, zato se mu vůbec nelíbí jakékoli nezávislé a nekorporátní zpravodajství. Na začátku listopadu navrhl na konferenci v Pittsburghu cenzuru takových zpráv, psali jsme o tom zde.

Jeho nástupce v Bílém domě Donald Trump alternativní média a sociální sítě naopak hojně využívá a v mnoha případech jeho prohlášení a informace o jeho chystaných krocích v úřadě nejprve šíří alternativní média a až od nich to přebírají média hlavního proudu, na která má Trump pifku.

[/sociallocker]

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

-vid-