Od svého založení v roce 1944 dostaly Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka v celosvětovém měřítku enormní ekonomickou, finanční, a tím i politickou moc. Kritici těmto institucím vyčítají, že rozhodující vliv na finanční politiku těchto institucí má nejen americká vláda (a „skrytý stát“ – nelegální struktury v jeho pozadí), ale i celosvětově neblaze známá bankéřská dynastie Rothschildů.

Účelem těchto bankovních institucí je vyvinout velký tlak na státy, deregulovat jejich finanční sektor a ekonomicky je „podusit“. Poté, co jsou vlády přinucené zachránit svůj deregulovaný finanční sektor, vnutí jim MMF a Světová banka balík opatření a půjček, který zcela okleští jejich národní suverenitu.

Regenračné centrum

Bolívie by se mohla stát první jihoamerickou zemí, která se tohoto jha zbaví. Dosud nejchudší zemi v Jižní Americe se již podařilo vypovědět americké vládní organizace poté, co podněcovaly lidi a chtěly iniciovat změnu režimu a vlády, která je ve Washingtonu nepopulární.

Prezident Evo Morales oznámil, že už není ochoten reagovat na vydírání vládou USA, Světovou bankou nebo MMF. „Abychom získali úvěr od MMF, tak bychom se museli vzdát části naší země. My jsme se ale ekonomicky a politicky osvobodili a již nejsme závislí na jiných zemích či institucích,“ řekl a pochválil „sociální hnutí a jednotu lidu za obranu země vůči privatizaci a zahraničnímu vlivu“.

Poznámka Šifry: Bude to ale stačit? Otázka samozřejmě je, pokud se zbaví Bolívie mezinárodního diktátu, jak to bude s její ekonomikou dále. Kuba se také zbavila americké nadvlády, ale Kubánci za to v podobě nízké životní úrovně a represí zaplatili tvrdou daň. Pokud se totiž diktátu někdo vzepře, je bojkotován, sankcionován, a když na to přijde, tak i vybombardován.

Autor: Michael Steiner, Překlad: Jan Běhůnek

Zdroj: https://www.contra-magazin.com/2016/11/bolivien-kickt-die-rothschild-banken-aus-dem-land/