Po neúspěchu jednání o nové vládě směřuje Německo k předčasným volbám, jejichž vyústění je naprosto nejisté. Země tak stojí před státní krizí, uvedl v pondělí komentátor magazínu Cicero Christoph Seils. Ztroskotání koaličních rozhovorů je i politickým krachem kancléřky Angely Merkelové, míní deník Stuttgarter Zeitung.

Regenračné centrum

„Je to politické zemětřesení, které uvrhává celý politický systém v Německu a také Evropskou unii do hluboké krize, možná dokonce do státní krize,“ napsal Christoph Seils na serveru německého politického měsíčníku Cicero. Podle Seilse se teď Merkelová musí obávat o svou funkci předsedkyně vlády i šéfky Křesťanskodemokratické unie (CDU). Za sečtené pak označil dny Horsta Seehofera v čele Křesťanskosociální unie (CSU), která je sesterskou stranou CDU.

Zelení se v případě nových voleb možná znovu do parlamentu nedostanou a za nejasné považuje Seils to, jak občané vyhodnotí počínání Svobodných demokratů (FDP), kteří koaliční jednání ukončili.

Jako „triumf nedůvěry,“ jenž naruší vážnost celého Německa, vnímá nezdar rozhovorů Armin Käfer z deníku Stuttgarter Zeitung. Vinu za krach jednání nelze podle něj nikomu jednoznačně přiřadit, bezprostřední škody ale prý nejvíce dopadnou na Merkelovou. Místo čtvrtého funkčního období v pozici kancléřky je nyní na odvolání, napsal.

O ukončení jednání o vládě novináře těsně před půlnocí informoval šéf partaje FDP Christian Lindner, podle něhož strany (CDU, FDP a Zelení) nenašly společnou představu o modernizaci země, ani dostatečnou vzájemnou důvěru. „Je lepší nevládnout, než vládnout špatně,“ nechal se slyšet Lindner. Mezi nejspornější otázky patřila migrace a ochrany klimatu.

Jediná další šance na sestavení vlády je dohoda Merkelové se sociálními demokraty (SPD), kteří ohlásili přechod do opozice a účast ve vládě odmítají. Vyloučeno ale není, že předseda a exšéf Evropského parlamentu Martin Schulz změní názor. I přes dosavadní kategorický postoj SPD pozorovatelé očekávají, že se je nyní Merkelová pokusí oslovit a přemluvit k pokračování dosavadní vládní spolupráce.

Pokud se jí to nepodaří, existuje ještě teoretická možnost vzniku menšinové vlády, s níž ale nikdo nepočítá. V dějinách spolkové republiky žádná taková vláda dosud nevznikla.

Regenračné centrum

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-vid-