Blesková zpráva: Rusko zablokovalo webové stránky Sorosovy nadace

Ruské orgány zablokovaly webové stránky jedenácti subjektů. Na žádost státního zastupitelství byly zařazeny na seznam „nežádoucích“ organizací. V úterý to sdělil agentuře AFP ruský internetový dozor Roskomnadzor.

Mezi uvedenými organizacemi se nachází též Nadace otevřené společnosti (Open Society Fund – OSF), která patří americkému miliardářovi Georgi Sorosovi. Opatření vychází ze zákona z roku 2015, který může vést až k zákazu takovýchto organizací financovaných ze zahraničí (podobně jako tomu je i v USA nebo Izraeli, zákon FARA). Právě Sorosovy nadace se politicky angažují a bývají podezírány z účasti na nejrůznějších státních převratech, známých též jako barevné revoluce; jeho filantropie se tak jeví spíše jako zástěrka jiné obsáhlé agendy.

Zablokování webu se dotklo i byznysmena s politickými ambicemi Michaila Chodorkovského, který opatření odsoudil jako „zneužití moci“. Na webových stránkách Otevřené Rusko (Open Russia), která i nadále zůstává přístupná ze zahraničí, hovořil o porušení svobody projevu. Kritik Kremlu vyzval k přesunutí aktivit na sociální sítě. Opoziční politik Alexej Navalnyj ohledně Chodorkovského napsal na Twitter krátkou zprávu: „Zcela tě podporuji.“

V kancelářích nadace Otevřené Rusko již v minulosti proběhlo několik razií. Hnutí, které v roce 2014 založil bývalý ropný magnát Michail Chodorkovskij, si stanovilo za cíl postupovat proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Putin se chystá znovu zúčastnit prezidentských voleb v březnu 2018. Podle ruských veřejných průzkumů je Putin daleko před ostatními kandidáty.

Bývalý oligarcha (podle kritiků prostý tunelář a gangster) Chodorkovskij, kterému patřila ropná společnost Jukos, již v roce 2000 zabavily ruské úřady, je považován za velkého nepřítele ruského prezidenta. Asi deset let byl uvězněn za „velkolepý podvod“. Po jeho omilostnění Vladimirem Putinem a propuštění z vazby v roce 2013 odešel do zahraničí, dnes žije převážně ve Velké Británii.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: http://information.tv5monde.com/en-continu/la-russie-bloque-le-site-du-mouvement-de-khodorkovski-208816http://www.zeit.de/news/2017-12/12/russland-moskau-blockiert-internetauftritt-der-bewegung-von-kreml-kritiker-chodorkowski-12131402https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2017/12/13/russland-sperrt-websites-von-soros-stiftung/