Glyfosát je velmi používaný a kontroverzní herbicid od nechvalně proslulé společnosti Bayer-Monsanto, u kterého je podezření (hraničící s jistotou), že je karcinogenní. Evropská komise nyní jeho používání prodloužila na dalších pět let.

Země EU hlasováním schválily používání nebezpečného herbicidu glyfosát na dalších pět let. V pondělí to oznámila Evropská komise. Rozhodnutí bylo již několikrát odloženo. 15. prosince 2017 končí předchozí licence a dnes se dosáhlo „kompromisu“.

Osmnáct členských států EU hlasovalo pro návrh Evropské komise na prodloužení licence o dalších 5 let. Devět států hlasovalo proti a jeden se zdržel hlasování. Rozhodla tedy většina.

Glyfosát je velmi účinný, levný a oblíbený zejména u zemědělců, silničářů ale i obcí. Vyvinula ho americká společnost Monsanto, která se sloučila s německým konkurentem Bayer. Výrobek produkuje více než 40 dalších výrobců. Panuje silné podezření, že glyfosát způsobuje rakovinu, úhyn včel a škodí životnímu prostředí.

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny Světové zdravotnické organizace WHO herbicid označila v březnu 2015 jako „pravděpodobně karcinogenní“. IARC pouze posuzuje, zda je účinná látka schopna způsobit rakovinu. Nehodnotí žádná konkrétní rizika.

Orgány zapojené do posuzování rizik dospěly ohledně glyfosátu k závěru, že pro spotřebitele neexistuje žádné nebezpečí (!). Například Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA, Agentura pro chemické látky ECHA a německý Spolkový ústav pro posuzování rizik. Již dříve přitom vyšlo najevo, že si všechny „nezávislé studie“ o nezávadnosti glyfostátu psala firma Monsanto sama.

O tom, jak není glyfosát nebezpečný, jsme psali nedávno v článku Lidé jako součást pokusu. Kvůli jedovatému glyfosátu přibývá v zemědělských oblastech Argentiny těžkých nemocí a potratů. Prsty bez nehtů, šupinatá kůže jako u plazů, rakovina, cirhóza jater…

Evropská komise původně požadovala prodloužení licence na deset let. Od členských států k tomu však nezískala podporu. Nová žádost na prodloužení licence na dalších 5 let se objevila začátkem listopadu. Následkem toho bruselský orgán vyvolal smírčí řízení, které bylo úspěšné. Podle údajů Evropské komise se každý členský stát může rozhodnout sám a v případě vážných obav prodej glyfosátu zakázat.

Ale věřte Evropské komisi… Nedávno se objevily zprávy, jak EU Monsantu zakázala přístup do Evropského parlamentu. Nyní se ukazuje, že už bylo zřejmě vše důležité dohodnuto. Peníze totiž, na rozdíl od Roundupu, nesmrdí.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: http://www.spiegel.de/wissenschaft/natur/glyphosat-eu-verlaengert-zulassung-um-fuenf-jahre-a-1180544.html