Zhruba polovina růstu ceny bitcoinu a dalších digitálních měn v loňském roce byla způsobena soustředěnou cenovou manipulací, nikoli poptávkou investorů. Spočítal to profesor Texaské univerzity John Griffin, čímž jen potvrdil podezření, o kterém se mluvilo už v době počátku velkého boomu na trhu kryptoměn. Informoval o tom deník The New York Times (NYT).

Manipulace probíhaly hodně na Bitfinexu, jedné z největších a nejméně regulovaných kryptoměnových burz. Profesor Griffin sledoval tok digitálních žetonů, které přicházely a odcházely z Bitfinexu, a objevil několik zřetelných vzorců, které dokazují, že někdo na burze zvyšoval ceny měn, které na jiných burzách oslabovaly. Dělo se tak přes sekundární kryptoměnu tether, která byla vytvořena a prodávána vlastníky Bitfinexu za účelem skupování jiných digitálních měn.

Profesor Griffin nemůže s jistotou tvrdit, že o manipulaci s cenami burza přímo věděla, nebo za ně byla dokonce zodpovědná. Když ale levárnu zjistil on zvenčí, logické by byly obě varianty. Vědcům k odhalení této levárny stačilo seldovat miliony záznamů o transakcích zachycených technologií blockchain, což je šifrovaná databáze transakcí s kryptoměnami.

Ze sledování toku tetherů zjistili, že cena bitcoinu stoupala v hodinách bezprostředně poté, co tethery proudily do několika dalších burz, vesměs tam, kde cena klesala. Tyto toky se na celkovém zpevnění bitcoinu podle nich podílejí minimálně polovinou.

Nejde ale jen o bitcoin, i když ten je nejznámější, ještě rychleji se ve zmíněných obdobích zvyšovaly díky nákupům za tethery ceny dalších kryptoměn jako etheru a zcashe.

Celé šílenství kolem bitcoinu je ve své podstatě zcela absurdní. Původně šlo pouze o platidlo, za které se na černém internetovém trhu kupovaly drogy a zbraně nebo se za ně objednávaly vraždy, až pak, zničehonic, začal být propagován jako bezpečná investice.

Jak ale může být bezpečná investice do věci, u které se ani neví, kdo za ní stojí? Kdyby to najednou jedním tlačítkem někdo vypnul, ani nevíte, na koho máte být naštvaní, že vás připravil o peníze.

Pro mnoho lidí byla ale zřejmě atraktivní jistá „undergroundovost“ této měny a chtěli v ní vidět alternativu či snadný výdělek. Člověk snadno uvěří něčemu, čemu věřit chce.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra