V uplynulých dnech zaplavila média informace o tom, že bratislavský Ústav simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania Lekárskej akulty UK získal unikátní 3D biotiskárnu, díky níže je schopný tisknout živé buňky, potažmo celé orgány. 

Novináři i odborníci jásají nad tím, jak úžasné možnosti v regenerační medicíně jim tato technologie dává, Šifru ale jejich nadšení zcela nesdílí. Technologie je to úžasná, o tom není sporu, ale co se týče jejího možného využití, nebo spíš zneužití, je na místě největší obezřetnost. „Samotný 3D tisk je jen část řetězce. V první řadě potřebujete buňky odebrat z organismu, potřebujete je namnožit…“ říká slovenský lékař Andrej Thurzo. (Na videu níže si s ním můžete poslechnout rozhovor a prohlédnout si, jak se tiskne nos.) No právě. Tam se různým šíbrům, jako je například český ministr Andrej Babiš, který skupuje kliniky na umělé oplodnění (psali jsme zde), otevírají netušené možnosti.

Je tak nerealistická představa, že vám někde u doktora odeberou buňky, které pak skončí za velké peníze kdesi v laboratoři, kde se z nich vytiskne, co bude potřeba?

Pokud se již teď rutinně tisknou ve světě nejen 3D modely očí, jako je ten na úvodní fotografii, ale už i živé 3D orgány – a připočteme-li pokročilou úroveň klonování -, odtud už opravdu není tak daleko k výrobě lidí.

Třeba jen malujeme čerta na zeď. Ale prozatím lidé spíše dokazovali, že pro peníze jsou schopni zneužít skoro všechno, a hra na bohy jim také rozhodně není cizí.

Ať tak či onak, než se do něčeho takového pustíme, měli bychom rozhodně přemýšlet nejen o benefitech, ale i o možných důsledcích. Při pohledu třeba na rozmáhající se geneticky modifikované potraviny je totiž dobré uvědomit si, že z jistých míst už není návrat vůbec snadný. Co si o tom myslíte vy?

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

-red-