Od srpna může být v Bavorsku zadržen výtržník jen z preventivních důvodů. Zemský sněm v Mnichově schválil zákon o policii, který zvyšuje preventivní vazbu ze současných 14 dnů na dobu neurčitou. O vazbě musí každé tři měsíce rozhodnout soudce. V komentáři se tomu věnuje nejčtenější německý deník (po bulvárním Bildu) Süddeutsche Zeitung.

V Bavorsku bude možné osobu zadržet tak jako zatím nikde jinde v Německu. Nyní je to už oficiální zpráva i pro ostatní spolkové země. Jedná se o preventivní zadržení, ale ve skutečnosti jde o zadržení na dobu neomezenou ad infinitum.

V budoucnu bude v Bavorsku možné zadržet osobu, která nic nespáchala, na dobu neurčitou jen proto, že hrozí „bezprostřední nebezpečí“. Trochu to připomíná nedbalý postup v případě Gustla Mollatha, který byl proti své vůli a zcela neoprávněně zavřen na 7,5 roku na psychiatrii, píše autor komentáře Heribert Prantl.

Dosud předběžné zadržení mohlo v Bavorsku trvat až 14 dní, což je i tak déle než kdekoli jinde. Jenže po reformě policejního zákona se může těchto 14 dnů proměnit ve věčnost. Neexistuje žádná lhůta a soudní kontrola je velmi nedostatečná.

Tento zákon „pro monitorování nebezpečných osob“ až podezřele připomíná Guantánamo nebo tureckého prezidenta Erdogana.

Šifru napadá ještě jeden aspekt, který komentář nezmiňuje. Tento zákon je problematický i v případě, že by mířil primárně na stovky islamistů, kteří bloumají po Německu. Stejně tak by ale mohl být aplikován na kohokoli, kdo bude takzvaně „nepohodlný“. Zvlášť když vidíme, jak je v Německu v přímém přenosu zaváděna cenzura (například Facebook musí mazat „protiprávní“ příspěvky, tj. kromě těch skutečně závadných hlavně ty, které se nehodí).

Zbývá už jen otázka: Kde jsou hlasy lidskoprávních organizací, nezávislých osobností, neziskovek, médií a nadací, které mají plná ústa demokracie a svobody?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz