Asociace nezávislých médií udělila Krameriovu cenu Tereze Spencerové či Janu Petránkovi

V kategorii periodický tisk získala Tereza Spencerová Krameriovu cenu za nezávislou žurnalistiku. Další ceny získali Ondřej Neff (Neviditelný pes) – internetová žurnalistika, Robert Mikoláš (Český rozhlas) – rozhlasová žurnalistika, Tomáš Hauptvogel (TV Prima) – televizní žurnalistika, Jan Schneider – zvláštní cena za publicistiku a Jan Petránek – cena za celoživotní přínos.

„Tereza je velmi originální a vždy dokáže objevně pracovat. Díky svým zkušenostem z Blízkého východu rozumí oblasti, o které se zde mnoho novinářů tváří, že rozumí, ale píšou nesmysly. Je opravdu originální a snaží se jít ke kořenu věci,“ uvedl v hodnocení práce editorky Literárních novin Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií. Ten ve své předchozí a úvodní řeči vyzdvihl práci nezávislých médií, která často musí za naprosto nesrovnatelných podmínek s mainstreamem pracovat a prokazovat odvahu. To byl také důvod, proč se Asociace nezávislých médií rozhodla udělovat novinářům, kteří svojí prací projevují osobní odvahu udělovat Krameriovu cenu za nezávislou žurnalistiku.

Tereza Spencerová poděkovala porotě a zejména svým čtenářům. Uvedla, že čtenáři jsou hlavním důvodem, proč píše. Vlastní své originální ironii a vtipu řekla: „V době, kdy si mě nevšímá Soros ani Putin, je pro mě tato cena velice důležitá.“

V porotě Krameriovy ceny zasedli generální ředitel ČRo René Zavoral, generální ředitel, šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl; redaktor Práva František Cinger; šéfredaktor serveru První zprávy R. Pekárek, ředitel Slovanského domu V. Skalský či předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný.

Z udělených cen prvního ročníku i složení poroty lze vydedukovat jasný záměr – otupit ostré hrany mezi mainstreamem a alternativními médii oceněním lidí, kteří si zachovali profesní čest a snaží se svou práci dělat v rámci možností co nejlépe i přes různé tlaky a všeobecné nastavení hlavních českých médií, která jsou nastavena výrazně proamericky a protirusky. Předseda asociace Stanislav Novotný účastníkům při předávání cen řekl, že podporují novináře, kteří jsou „nezávislí na ideologickém vymývání mozků“ a umí „vzdorovat obecnému neprofesionálnímu a vlastizrádnému přístupu“.

Ostatně důkazem pravdivosti jeho slov budiž i fakt, že hned po udělení cen to za svou účast v porotě schytal například generální ředitel Českého rozhlasu, na nějž nesmyslně zaútočil server Aktuálně.cz a pseudokauzu se z toho snažila vyrobit televize DVTV, tedy média nechvalně proslulého oligarchy Zdeňka Bakaly.

Asociace nezávislých médií vnikla v loňském roce z iniciativy několika novinářů (zakladatelé Stanislav Novotný, Petr Žantovský či Jan Korál). Podle svého prohlášení je sdružení apolitické, nezastává a neprosazuje žádné konkrétní společné politické postoje, názory a zájmy. Jediným důvodem jeho založení a existence je ochrana práva občanů na svobodné šíření a získávání informací, obrana svobody slova, která je vážně ohrožena. Za program si asociace dala čtyři body:

1) Svoboda mediálního prostoru, zvláště internetu

2) Ochrana svobody projevu členů a sympatizantů ANM

3) Náprava veřejnoprávních médií

4) Etablování komunitních médií.

Zdroj